Profesyonel Yatırımcıların BTC Hissiyatı Ne Söylüyor?

İlayda Peker

Profesyonel yatırımcıların Bitcoin (BTC) ile ilgili hissiyatlarını doğru bir şekilde tespit edebilen birkaç gösterge bulunuyor. Piyasa katılımcılarının yükseliş ya da düşüş eğiliminde olduklarını belirlemek için analistler genellikle bireysel fon akışını karşılaştırsalar da genellikle teknik analiz ve türev piyasalarına güveniyorlar.

Son zamanlarda bazı borsalarda yatırımcıların long/short pozisyonlarda 30 günün en yüksek seviyesinin görüldüğünü ifade edebiliriz. Örneğin, daha on ay önce başlatılmış olmasına rağmen ilk 5 platform arasında gire Binance Future’da ve Huobi vadeli işlemlerinde bunu rahatlıklar görebiliyoruz.

Yapılan açıklamalara göre üst düzey yatırımcıların pozisyonları, skew options ve vadeli sözleşmelerin bir birleşimi göz önüne alındığında profesyonel yatırımcıların kısa vadede yükseliş beklediği ifade ediliyor.

Long/Short Oranları

Ortaya çıkan verilere göre Binance’deki profesyonel yatırımcıların long/short pozisyon oranları uzun vadeli yükseliş beklentilerini destekliyor. Ancak son elde edilen verilerin daha net artış beklentilerini ortaya koyduğu ifade ediliyor.

Öte yandan temel olarak bilinen Bitcoin vadeli 1 aylık sözleşmeleri için getiri de sağlıklı bir pozitif seviyeyi koruyor. Vadeli işlem sözleşmelerindeki getiri oranı bu yılın başında %2 iken şu anda yaklaşık olarak %7 seviyesinde bulunuyor.

Bunların yanında put options ve call options verilerini de karşılaştıran Skew, şu anda satın alma döneminde olduğumuzu ifade ediyor. Dolayısıyla bu da fiyat artışına işaret ediyor. Her ne kadar bu veriler tek başlarına kesin bir artış beklentisini yansıtmasa da üçü birleştiğinde boğa sinyali veriyor olabilir.

Direnç Kırıldı

Bunlara ek olarak lider kripto para birimi 22 Temmuz’da 9.300 dolarlık barajı kırdı ve sıkışmış fiyat hareketinin bozulmasını sağladı. Sonrasında da artış ivmesini devam ettiren BTC 9.650 dolara kadar yükseldi. Yukarıdaki göstergelere bu artış hareketleri de eklenince analistler yükseliş hissiyatının gayet ne olduğunu ifade ediyor.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Bu DeFi Token’ına Dikkat! Büyük Bir Artış Gelebilir!

Sonraki Haber

Bu Hafta Kripto Para Dünyasında Neler Oldu? 25 Temmuz 2020

İlgili Haberler