Popüler İsimlere Göre Nisan Ayı Bitcoin’in (BTC) Ayı Olacak

İlayda Peker

Ortaya çıkan son bilgilere göre satış yapanların ABD Doları Endeksini (DXY) aşağı doğru itmesiyle ABD doları bir kez daha zayıflamaya başlıyor ve bu da Bitcoin (BTC) ivmesini yakın vadede güçlendirebilir. Bitcoin ve altın gibi alternatif varlıklar dolara göre fiyatlandırılıyor. Bu nedenle, DXY düşmeye başladığında, genellikle BTC’nin dolar karşısında yükselmesine neden olur.

Doların Küresel Rezervlerdeki Payı

Welt’te bir piyasa analisti olan Holger Zschaepitz’e göre, ABD dolarının küresel rezervlerdeki payı, Rusya gibi ülkeler bir dolardan uzaklaşma stratejisi izledikçe ve tercihlerini altından yana kullandıkça hızla düşüyor.

2020’nin ilk çeyreğinde salgın ilan edildiğinde, küresel rezerv para birimi olduğu için yatırımcıların nakde kaçmasıyla dolara olan talep arttı. Bununla birlikte başkanlık seçimi ve geçen yıl boyunca COVID’e ilişkin olumsuz görünüm gibi çeşitli faktörler nedeniyle dolar, Japon yeni ve İsviçre frangı gibi diğer para birimlerinden daha iyi performans göstermekte zorlandı.

Zschaepitz ise konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “Dolar düşüşte. Doların küresel rezervlerdeki payı, pandeminin başlangıcında ilk süreçte artarken sonrasında azaldı ve şimdi sadece %59 seviyesinde ve 1995’ten bu yana en düşük alanda. Düşüş aktif USD satışlarından kaynaklanıyor.” sözlerini kullandı.

Bitcoin ve Dolar

Analistlere göre ABD dolarındaki düşüş devam ederse, Bitcoin‘in Nisan ayında yükselmeye devam etme ihtimali güçlü. Tarihsel olarak da Nisan, son on yılda Bitcoin için güçlü bir ay oldu ve 2016’dan bu yana art arda beş yıl boyunca pozitif kazançlar kaydetti.

Bunlara ek olarak, Bitcoin borsası CoinCorner’ın CEO’su Danny Scott yaptığı açıklamalarda  ortalamalar yasasına göre Bitcoin’in Nisan ayında 83.000 dolara kadar ulaşabileceğini dile getirdi.

Öte yandan Bitcoin için olumlu makro faktörlerin yanı sıra, Moskoviski Capital’in CIO’su Lex Moskoviski de madencilerin son zamanlarda BTC varlıklarını biriktirmeye başladığını belirtti. Bu da bir artış sinyali olarak nitelendiriliyor.Total
2
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin (BTC) Fiyat Analizi – 4 Nisan 2021

Sonraki Haber

Popüler Analistten İddialı Tahmin: Bitcoin Yıl Bitmeden Hangi Seviyeyi Görecek?

İlgili Haberler