Popüler CEO’dan İddialı Tahmin: Kripto Para Piyasa Değeri 250 Trilyon Dolar Olacak!

İlayda Peker

Piyasada yaşanan fiyatlardaki geri çekilmelere rağmen pek çok analist kripto para birimlerinin uzun vadeli performansları konusunda oldukça rahatlar.

Örneğin; eski Goldman Sachs hedge fon yöneticisi ve Real Vision CEO’su Raoul Pal, kripto piyasa değerinin on yıl içinde 100 kat artabileceğini düşünüyor.

100 Katlık Artış Mümkün Mü?

Yazının yayına hazırlandığı sırada küresel kripto sektörünün toplam piyasa değeri 2 trilyon dolar seviyesinde bulunuyor ve Pal yaptığı açıklamalarda eğer kripto para birimlerinin benimsenmesi mevcut durumda devam ederse bu rakamın 250 trilyon dolara kadar ulaşabileceğini dile getirdi.

Buna ek olarak Pal, diğer piyasaların mevcut kıyaslamaları ile hisse senetleri, tahviller ve gayrimenkul gibi varlık sınıfları arasında karşılaştırmalar yaptı ve hepsinin “250-350 trilyon dolar” arasında bir piyasa değerine sahip olduğunu belirtti:

Toplam türev piyasasına bakarsam, 1 katrilyon dolar. Bence bunun 250 trilyon dolarlık bir varlık sınıfı olması için makul bir şans var ki bu buradan 100 kat artış gelebilir. Bu da bir varlık sınıfındaki en hızlı büyüme olarak tarihe geçecek.

“3,5 Milyar İnsan Kriptoları Kullanacak”

Pal’ın tahminlerine göre 2030 yılında 3,5 milyar kullanıcı kripto para birimlerini kullanıyor ve bu da kripto para piyasası değerinin 100 kata kadar artmasını sağlayacak. Yani 2030 yılında Pal kripto para piyasası değerinin 250 trilyon dolar olmasını bekliyor.

Ancak bu noktada unutulmaması gereken bir şey var: Kripto para piyasası eğer bu değerlere ulaşacaksa bile düz bir çizgide bu hedef gelmeyecek. Örneğin; toplam kripto para piyasası değeri son 24 saat içinde yaşanan düşüşlerle birlikte %7’nin üzerinde geri çekildi.

Bunlara ek olarak Pal, kripto para birimlerindeki boğa koşusunun 2015 ve 2017 yıllarında olduğu gibi Aralık’ta son ermeyeceğini ve bunun yerine Haziran ayına kadar uzayacağını ifade etmişti. Ancak Şu an için Pal’ın görüşlerinin doğru olmadığı ifade edilebilir.

Yine de Pal 2022’nin 1. çeyreğinde kripto para birimlerindeki kurumsal yatırımların artacağını ve bu sebeple rallinin devam edeceğini düşünüyor.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

JPMorgan Chase Analisti, Ethereum Yatırımcılarını Uyardı: Tehlike Büyüyor!

Sonraki Haber

New York Belediye Başkanı Bitcoin (BTC) Görüşlerini Paylaştı!

İlgili Haberler