Popüler Analist Uyardı: Bitcoin (BTC) Derin Bir Düzeltmeye Mi Hazırlanıyor?

İlayda Peker

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) son günlerde oldukça iyi bir performans sergiliyor ve dün 15.960 dolara çıkarak 16.000 dolara çok yaklaştı. Dolayısıyla yatırımcıların boğa hissiyatı da artış gösterdi. BTC’deki bu artış performansını etkileyen şeylerden biri de ABD başkanlık seçimleri oldu. Doların seçimler sırasında güç kaybetmesi Bitcoin’in artışa geçmesi ile sonuçlandı.

Analistlere göre doların güç kaybetmeye devam etmesi Bitcoin’i daha da yüksek seviyeler çıkabilir. Ancak ancak vadeli işlem piyasası verilerinin rallide yavaşlama ve hatta belki de son bulma sinyalleri verdiği de yapılan açıklamalar arasında yer alıyor. Yani, vadeli işlem piyasalarının fonlama oranları, spot piyasa öncülüğündeki rallinin ardından nihayet yükselmeye başladı.

Bitcoin’i Düşüş Mü Bekliyor?

Her ne kadar son ralliyi hem bireysel hem kurumsal yatırımcıların kendilerini korumak amacıyla BTC alması ile başlamış olsa da spot piyasa hacimlerindeki artışın ralliyi yönlendirdiği ifade ediliyor. Yani spot hacimlerdeki artışlar BTC’yi 16.000 dolara kadar yükseltti.

Ancak veriler, piyasasının zirve noktaya yaklaştıkça bu durumun değişmeye başladığını gösteriyor. Piyasanın popüler analistlerinden Byzantine General, yükselişten sonra aşağıda görülen grafiği paylaşarak, Bitcoin vadeli işlem piyasasının kızıştığını belirtti. Grafik, fonlama oranının potansiyel olarak “düşüş” sinyali ile daha yüksek patlamaya başladığını ve borsadaki long yatırımcılar ile short yatırımcıların pozisyonlarının hızla arttığını gösteriyor.

Aynı yatırımcı daha sonra paylaştığı bir tweetinde de OKEx yatırımcılarının da benzer hareketler yaptığını fark ettiğini ve parayı spot platformlarda satın almak yerine Bitcoin long pozisyonları tercih ettiklerini ekledi.

Korku ve Açgözlülük Endeksi

Düzeltme beklentilerine ek olarak, Bitcoin’in Korku ve Açgözlülük Endeksi 92 puanla yılın en yüksek seviyelerine ulaştı. Birçok isme göre bu durum, bir düzeltme sinyali olarak değerlendirilmeli. Çünkü yatırımcılar birden yükseliş beklentisine girerek alım baskısı oluşturduğu için fiyatlar artışa geçti ve bu kadar hızlı bir yükselişin ardından piyasa için sağlıklı olan durum bir düzeltmenin yaşanması.

Dolayısıyla aslında her ne kadar Bitcoin fiyatında 20.000 dolar beklentileri olsa da küçük düzeltmelerin yatırımcıları korkutmaması gerektiği düşünülüyor.


Total
75
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Ünlü CTO: Bitcoin’in (BTC) Yükselmek İçin Daha Çok Alanı Var

Sonraki Haber

Bitcoin, Büyük Bir Arz Krizi İle Karşı Karşıya Olabilir Mi?

İlgili Haberler