Popüler Altcoin MATIC, Bu Gelişmelerin Ardından Rekor Tazeledi

Mert Bahçe

Ethereum blok zinciri üzerine kurulu Layer 2 çözümü Polygon’un yerel token’ı MATIC, bugün erken saatlerde 2.70 dolara dokunarak rekor kırdı. Popüler kripto para, piyasa değeri sıralamasında Shiba Inu’nun hemen arkasına ulaştı. CoinGecko verilerine göre Polygon’un 17 milyar dolarlık piyasa değeri bulunurken Shiba’nın 19 milyar doları aşkın bir piyasa değeri var.

MATIC Neden Yükseliyor?

MATIC, Uniswap’ın yerel varlığı olan UNI token’ın sahipleri popüler otomatik piyasa yapıcının üçüncü versiyonunun geçtiğimiz hafta Polygon’da dağıtılması lehinde oy verdiğinden bu yana %24’ün üzerinde artış yaşadı. Teklif, kasım ayında Polygon’un kurucu ortağı Mihailo Bjelic tarafından ortaya atılmıştı.

22 Aralık’ta Uniswap v3 sözleşmeleri Polygon’da dağıtıldı ve token fiyatını rekor seviyelere iten bir MATIC rallisini ateşledi. Uniswap v3, diğer iki Ethereum ölçeklendirme çözümü olan Arbitrum ve Optimism’de zaten mevcut ancak bu dağıtımlar kilitlenen toplam değerin yalnızca küçük bir bölümünü temsil ediyor.

En popüler meme token’lardan biri olan Shiba Inu, Ethereum’un ölçeklendirme sorunlarından etkileniyor. Bu nedenle geliştiriciler Shibarium adlı bir Layer 2 ağı üzerinde çalışıyor. Lansmanın zaman çizelgesi belirsizliğini korurken ShibaSwap geliştiricisi Eric M yakın zamanda planların gerçekleştirileceğini açıkladı.

Piyasa Yeşil Bölgede

Kripto para piyasasında görülen toparlanma evresi, lider Bitcoin’in 50.000 dolar bayrağına yakın seviyelerde stabilizasyonu sağlaması ile belirdi. Birçok altcoin, önemli anlaşma, duyuru ve gelişmeler ile yukarı yönlü hareketler sonucunda zirve seviyeler belirledi.

MATIC fiyatı, bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla 2.60 dolar seviyelerinden alım satım işlemi görüyor. Başarılı bir performans izleyen MATIC, haftalık zaman diliminde %20’nin üzerindeki yükselişi ile ön plana çıktı.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Popüler CEO’dan Dudak Uçuklatan Bitcoin (BTC) Fiyat Tahmini!

Sonraki Haber

SEC’ten İki Bitcoin ETF’i İle İlgili Karar Çıktı!

İlgili Haberler