Poloniex, Veri Sızıntısının Borsa Kaynaklı Olmadığını Belirtti

İlayda Peker

Daha önce bu haberimizde de sizlerle paylaştığımız gibi kripto para borsası Poloniex’te kayıtlı olan e-posta ve şifre bilgilerinin sosyal medyaya sızması gündemde büyük yankı uyandırmıştı. Poloniex, bu durum sebebiyle kullanıcılarının şifrelerini değiştirmesini zorunlu kılmıştı.

Ancak Poloniex Perşembe günü yaptığı açıklamada, sosyal medyada dolaşan hesap bilgilerinin kripto para borsasından kaynaklanmadığını ifade etti.

Poloniex Veri Sızıntısı

Pazartesi günü Poloniex, e-posta adresleri ve şifreleri içeren bir listenin Twitter üzerinden yayılmaya başlamasının ardından kullanıcılarıyla iletişime geçti ve kullanıcılarından şifrelerini değiştirmelerini talep etti. Çünkü bu listedeki bilgilerle Poloniex’e giriş yapılabileceği belirtiliyordu.

Ancak Poloniex dün yaptığı açıklamalarında şu ifadeleri kullandı:

Bu hafta başlarında, sızdırılmış e-posta adresleri ve şifrelerin bir listesini içerdiği iddia edilen bir tweet’in ardından yanıt olarak küçük bir grup müşterimizle (toplam müşteri tabanımızın yaklaşık %1’i) iletişim geçerek Poloniex şifrelerini sıfırlamaları gerektiğini ilettik. Ancak bu veri sızıntıları Poloniex’ten kaynaklanmadı ve durum anlaşılır anlaşılmaz gerekli önlem alındı.

“Sızıntı Haveibennpwned Kaynaklı”

Bunun yanında Borsa yaptığı açıklamalarda, “Araştırmamıza göre listede yer alan verilerin yaklaşık olarak %90’ı haveibeenpwned.com sitesinden sızdırıldı. Ayrıca, güvenlik ekibimizin haveibeenpwned.com ile temas halinde olduğunu da belirtmek isteriz.” ifadelerini de kullandı.

Öte yandan Poloniex, borsadaki şifrelerin gayet güçlü koruma önlemleriyle korunduğunu, yalnızca düz metinler şeklinde saklanmadığını da yaptığı açıklamalarda belirtti.

Bunun yanında Poloniex bahsi geçen e-posta adreslerinin yalnızca %5’inin borsa ile ilişkili olduğunu ifade etti.

Kaynak: The BlockTotal
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Ayı Piyasasında 25 Ay: Yatırımcılar Altcoin Sezonundan Umudu Kesti Mi?

Sonraki Haber

Ripple’ın 6.5 Yıllık Yazılım Mühendisi İşten Ayrıldı

İlgili Haberler