Poloniex, Tron Destekli IEO Platformunu Duyurdu

İlayda Peker

Cointelegraph’ın haberine göre, kripto para borsası Poloniex dün yaptığı bir açıklama ile Tron (TRX) destekli “initial exchange offering (IEO)” düzenleyeceğini belirtti ve detayları paylaştı.

IEO’larını Poloniex’in LaunchBase platformunda yürütmek isteyen projeler, TRX karşılığında token piyasaya sürmenin şartlarını karşılamak zorunda olacak “ilk gelen, ilk hizmet” esasına göre değerlendirilecek.

Tron Destekli IEO Platformu

Poloniex konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda LaunchBase’in, “kaliteli Blockchain projelerinin ekosistemlerini büyütmesine ve daha da geliştirmesine yardımcı olmayı” amaçladığını ve ortak projelere yardımcı olmak için “profesyonel tavsiye ve rehberlik sunacağını” belirtti.

Öte yandan TRX‘te para toplamayı kabul etmenin yanı sıra, ortak projeler “uygunluk ve tarama gerekliliklerine” tabi olacak. Ayrıca borsa IEO’ların “bazı yargı bölgelerindeki” yasal düzenlemeler nedeniyle o bölgelerdeki kurumlar için uygun olmayabileceğini dile getirdi.

Poloniex, LaunchBase ile ilgili daha fazla detayın önümüzdeki günlerde açıklanacağını da belirtiyor.

Bunların yanında Poloniex ile bir IEO yürütmek için planlanan ilk proje, Just (JST) adı verilen Tron tabanlı bir stablecoin lending platformu olarak karşımıza çıkıyor. Just, kullanıcıların faiz, bakım ve diğer faaliyetler için ödeme yapmak amacıyla kullanılabilecek USDJ stablecoin üretmek için ortaya çıkan bir proje olarak tanımlanıyor.

Justin Sun Twitter’da yaptığı açıklama ile atılan adımı bir merkezsiz finansman (DeFi) borç verme ve yönetişim protokolü oluşturmak olarak nitelendirdi.

Sun, Ekim 2019’da Poloniex’i satın alan Asyalı yatırımcılar konsorsiyumu arasında da yer almıştı. Ayrıca Poloniex, hacim olarak 15. en büyük kripto borsası olarak karşımıza çıkıyor.

IEO Eleştirileri

IEO’lar, bir token dağıtımının önemli bir payı karşılığında düzenleme, pazarlama ve piyasa yapma gibi hususların ele alındığı ilk madeni para tekliflerine (ICO) bir alternatif olarak ortaya çıktı.

Binance’in Launchpad platformu üzerinden başlatılan birçok proje, token dağıtımları ve merkezileştirmeleri nedeniyle eleştirildi.

Öte yandan Matic Network’ün (MATIC) toplam arzının sadece %19’u Launchpad’deki IEO’su aracılığıyla dağıtıldı. IEO’sundan 11 ay sonra, en iyi 100 MATIC cüzdan arzın %98.62’sine sahipti.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Kaldıraçlı Bitcoin İşlemi Nasıl Yapılır?

Sonraki Haber

Bitcoin’e Nasıl Yatırım Yapılır?

İlgili Haberler