Polkadot: Blokzincirler İçin Yeni Nesil Protokol

Bitcoin Haber

Polkadot, Web3 Foundation tarafından oluşturulan açık kaynaklı bir projedir. Farklı blokzincir ağlarının birlikte çalışmasını sağlayan bir protokoldür. DOT tokenı, ağ üzerinde yönetim, staking ve bonding olmak üzere üç farklı amaç için kullanılır.

Polkadot, kullanıcılarının kontrolünde tamamen merkezi olmayan bir web sağlamayı amaçlamaktadır. Özel ve topluluk zincirleri, izinsiz ağlar ve gelecekte yaratılacak teknolojiler arasında bağlantı kurmayı hedefleyen bir internet hizmeti sunar.

Polkadot, merkezi olmayan uygulamaların ve hizmetlerin oluşturulmasını ve bağlanmasını kolaylaştırır. Aynı zamanda, pazarda yenilik getirmek isteyenlere daha iyi çözümler sunarak büyük şirketlerin “güvensiz” mekanizmalarından toplumu kurtarmayı hedefler.

Web3 Foundation, Polkadot’u geliştirmek ve üzerinde çalışacak hizmetlerin ve uygulamaların geliştirilmesini desteklemek için üst düzey organizasyonlarla iş birliği yapmaktadır. Polkadot’un kalbinde Web3’ün üstün bir gerçekliğini geliştirmek için Inria Paris ve ETH Zurich’ten araştırmacılar, Parity Technologies’ten geliştiriciler ve Polychain Capital gibi kripto fonlarından sermaye ortakları birlikte çalışmaktadır.

DOT coin, yukarıda bahsedildiği gibi üç amaca hizmet eder: yönetim, staking ve bonding. Yeni parachain’ler, bonding tokenları kullanılarak eklenirken, eski veya işe yaramayan parachain’ler bond tokenları şeklinde çıkarılır.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Dogecoin İçin Büyük Yükseliş ve Bitcoin’in Kritik $37,000 Seviyesi

Sonraki Haber

MicroStrategy’nin Bitcoin Yatırımları Büyük Kar Getirdi

İlgili Haberler