Plethori, Kurumsal ETF Ürünlerini Kullanıcılarıyla Buluşturuyor!

Bitcoin Haber

Küresel alım satım piyasalarındaki 80 trilyon dolarlık hacmin 7,7 trilyon dolarına ev sahipliği yapan Borsa Yatırım Fonları (ETF) kesinlikle geleneksel finans sektörünün en önemli unsurları arasında yer almakta. Buna rağmen birçok insan aslında ETF’lerin nispeten yeni birer ürün olduğunu unutmakta ve bunların sadece Web 1.0’in gelişmesi ile yaklaşık 30 yıl önce piyasaya sürüldüğünü hatırlamakta güçlü çekmekte. Bu ürünlerin inanılmaz bir şekilde yükselmesi ve değer artışı yakalaması ise artık ETF’lerin tanınmasını çok daha kolaylaştırıyor. Farklı kategoriler dahilinde birçok varlığa eşzamanlı olarak erişim sunan ETF’ler, yatırımcıların da bireysel projeler yerine başka piyasalarda alım satım yapabilmesini sağlıyor. Bu da işlem ücretlerini, portföy volatilitesini ve genel riski inanılmaz oranda düşürüyor.

Yukarıda belirtilen avantajlar geleneksel finans sektörüne özel olsa da bunların kripto para sektöründeki ivme ile büyük bir dönüşüm yaşadığı biliniyor. Şu an için yüksek işlem ücretleri, yüksek volatilite ve artan proje riskleri nedeniyle ETF’ler aynı zamanda kripto para sektörü için de büyük bir avantaj.

Plethori V1

Geleneksel ETF ürünlerini, merkezi altyapının kısıtlamalarından kurtaran Plethori, kripto para sektörünün önde gelen ETF üretme ve alım satma yapma platformu olarak tanınmaya başlandı. Blockchain teknolojisi ve layer 2 çözümlerini kullanan Plethori, güven için aracılara ihtiyaç duyulmayan merkezsiz ve ağlar arası bir yatırım seçeneği sunmakta. Plethori, Ethereum ve Polkadot blockchain ağlarında alınıp satılabilecek ETF’leri piyasaya sürecek.

Platform, art arda güncellemelerle daha fazla büyümenin peşinde olsa da  Plethori’nin bu yılın ikinci çeyreği sonunda piyasaya sürmeyi planladığı V1 platformu aslında her biri farklı kripto para sektörlerinden küratörlü bir token portföyünden oluşan çeşitli ETF’ler sunacak. Bu sektörler arasında NFT’ler, Polkadot ağı tabanlı projeler, Layer 2 tabanlı projeler, sigorta projeleri, fiyat verisi aktaran oracle projeleri, yüksek piyasa değerine sahip projeler ve düşük piyasa değerine sahip projeler yer alıyor. Platformun avantajlarından yararlanmak için kullanıcıların yalnızca cüzdanlarını bağlamaları ve PLE tutmaları gerekmektedir.  Yatırımcılar bağlantı kurduktan sonra piyasa emirleri ve limit emirleri verip portföylerini görebilecekler ve kar ile zarar bilgilerine erişebilecekler. Bu da onları favori ETF’lerini yakından takip edebilmelerini ve her biri için ayrı istatistikleri görebilmelerini sağlayacak.

Borsa ve portföy çeşitlendirme özelliğine ek olarak kullanıcıların çok daha düşük işlem ücretleri avantajına da sahip olacağı görülüyor. Kullanıcılar örnek olarak 10 farklı token almak için 10 ayrı işlem ücreti ödemek yerine Plethori’nin ETF’ini kullanarak 10 farklı token için sadece 1 işlem ücreti ödeyecek. Bu da kripto para sektöründe büyük bir yenilik olarak görülmekte ve kullanıcılar artık farklı portföy çeşitlendirmeleri için servet ödemek zorunda kalmayacak.

Plethori V2 ve Devamındaki Gelişmeler

Plethori V1 aslında üçüncü çeyrekte Plethori’nin Magnum Opus platformu öncesinde bir fragman olarak yorumlanabilir. Finans sektöründe ilk defa ETF’ler tam potansiyellerine ulaşacak ve bunu merkezsiz teknoloji ile yapacak. Kullanıcılar sadece ETF alım satımı yapmakla kalmayıp aynı zamanda bunları üretip fon yöneticisi olabilecek. V2, ETF üreticilerine pasif getiri sağlayacak ve onlara oyunlaştırma sayesinde skor tabloları gibi ek seçenekler de sunarak ödüller verecek. NFT’ler ise bu konuda önemli bir rol üstlenecek. Bir ETF ne kadar iyi performans sergilerse fon yöneticisinin skor tablosundaki seviyesi artacak ve daha fazla kullanıcı onların ETF’ini satın alabilecek.

V2 sonrasında ise merkeziyetisizlik çok farklı boyutlara ulaşacak. Tokenleştirilmiş varlıklar sayesinde takımın yakında yatırımcılara sunacağı güncellemeler ve ürünler, geleneksel ETF’leri geride bırakacak. CeFi ve DeFi sektörü arasındaki sınırlar bulanıklaşmaya başladıkça Plethori de kurumsal yatırımcıları bu sektöre getirmek için ilerleyecek ve Web 2.0’nin sınırlarının ötesine geçilcek.

Plethori’nin Yönetim Modeli

Finansal özgürlük, Plethori platformunun temelinde yer alıyor. Yatırımcılar bundan sonra sadece fon alım satımı yapmakla kalmayıp aynı zamanda bu tokeni tutarak platforma aktif olarak katılım sağlayarak projenin gelişiminde etmen rol alacak.

Plethori’nin buradaki hedefi ise her bir topluluk üyesi ile beraber çalışıp ekosistemi beraber değiştirmek. Yatırımcılar ellerindeki oy gücü ile ekosisteme dahil olabilecek ve ne kadar fazla token tutulursa o kadar etkili olunacak.

Sonuç

ETF’lerin 30 yıllık geçmişlerinden sonra artık blockchain teknolojisi ile çok daha özgür bir hal almasının vakti gelmiş gibi gözüküyor. Plethori de daha önce kurumsal yatırımcıların kullandığı özel finansal araçları kripto para yatırımcılarına sunacak.

Plethori hakkında daha fazla bilgi almak için aşağıdaki siteleri ziyaret edebilirsiniz: Plethori.com

Twitter : https://twitter.com/plethori

Telegram : https://t.me/plethori

Medium : https://medium.com/plethori

Sorumluluk Reddi: Bu makale sponsorlu bir yazıdır. BitcoinHaber, bu makale içeriğinde geçen herhangi bir ürün ya da hizmetle ilgili hasar ya da kayıplardan sorumlu değildir ve sorumlu tutulamaz. BitcoinHaber, bu sponsorlu yazıda adı geçen şirket ve şirketin sunduğu ürün veya hizmetlerle ilgili olarak okuyucuların kendi araştırmalarını özenle yapmalarını şiddetle önermektedir.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin’in önündeki Asıl Engel BTC Maksimalistleri Olabilir Mi?

Sonraki Haber

Tom Lee’ye Göre Tesla’nın Bitcoin Ödemelerini Durdurması BTC İçin İyi Olabilir

İlgili Haberler