Plan B: Yaşanan Düşüş Rallinin Bittiği Anlamına Gelmiyor

İlayda Peker

Lider kripto para biriminin fiyatı dün yaşanan geri çekilme ile 50.000 doların altına kadar geriledi ve fiyat 47.500 dolara iğne attı. Ancak piyasanın popüler analistlerinden Plan B’ye göre bu düşüş boğa piyasasının bittiği anlamına gelmiyor.

Boğa Piyasası Bitti Mi?

PlanB konuyla ilgili Twitter üzerinden yaptığı açıklamalarda, hiçbir şeyin düz bir çizgide yukarı yönlü hareket etmeyeceğini dile getirdi ve Bitcoin’in 6 ay üst üste artış yaşadığını belirtti. Plan B’ye göre bugün yaşanan durum, 2013 ve 2017 yıllarında yaşanan boğa piyasası ortasındaki düşüşlere benziyor.

Özellikle Bitcoin için oluşturduğu stock-to-flow (S2F) modeli ile tanıdığımız Plan B, Bitcoin’in fiyatının yarılanmalar, arzın azalması ve talebin artması gibi sebeplerle uzun vadede yukarı yönlü bir grafik çizeceğini ön görüyor. S2F modeli de bu doğrultuda oluşturulmuş bir model ve BTC’nin 2024 yılına kadar 288.000 doları göreceğini tahmin ediyor.

Öte yandan TradingView verilerine göre, geçtiğimiz birkaç ay içinde Bitcoin 2017 yılında görülen tüm zamanların en yüksek fiyatını geride bırakarak 14 Nisan’da 64.900 dolara ulaştı. Sonraki günlerde düşüş grafiği çizmeye başlayan Bitcoin, 23 Nisan’da 47.500 doları gördü.

Boğa Döngüleri

PlanB yaptığı açıklamalarda önceki yarılanmaların her birini takiben ortaya çıkan boğa piyasaları sırasında Bitcoin’in fiyat hareketinin bir çizelgesini de paylaştı. Halvingler 2012, 2016 ve 2020’de gerçekleşti ve bunu 2013, 2017 ve 2020/2021’de boğa piyasaları izledi.

Yapılan açıklamalara göre Bitcoin önceki boğa koşularında çok daha büyük düşüşler yaşadıktan sonra yeniden yükselişe geçti. Örneğin 2013 boğa koşusu sırasında %75’lik düşüşten sonra yeni yükselişlerin kaydedildiği ifade ediliyor.

Dolayısıyla Plan B’ye göre şu anda boğa koşusu bitmiş değil. Ayrıca tecrübeli analistlerin de belirttiği gibi nasıl ki ayı piyasası anlık yükselişler ile bitmiyorsa boğa piyasasının da bir günlük düşüşler ile bitmeyeceği düşünülüyor.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Son 24 Saat İçinde 190 Milyon Dolarlık XRP Transferi Yapıldı

Sonraki Haber

Dogecoin’e Elon Musk Dopingi! DOGE Gün İçerisinde Yüzde 20 Arttı!

İlgili Haberler