Piyasayı Büyük Bir Satış Hareketi Mi Bekliyor?

Piyasayı Büyük Bir Satış Hareketi Mi Bekliyor?

11 yıllık cüzdanın harekete geçmesi ile büyük bir düşüş kaydeden Bitcoin (BTC), geçtiğimiz hafta güzel bir toparlanma yaşadı ve BTC fiyatı Cumartesi günü 9.700 dolara kadar yükseldi. Yükseliş performansı altcoin’lerde de görüldü ve Ethereum 24 saat içinde yaklaşık olarak %10 artış sergiledi.

Bu fiyat hareketleri birçok analistin, kripto para piyasasında boğa koşusunun başladığını düşünmesine sebep oldu. Ancak piyasada ortaya çıkan bir gösterge “büyük bir satış kurulumunun” oluştuğunu gösteriyor olabilir.

Büyük Satış

Piyasanın önemli analistlerinden “Moe” Twitter üzerinden yaptığı paylaşım ile Bitcoin, Ethereum (ETH) ve Chainlink (LINK) gibi piyasanın önemli kripto paralarının  şu anda “büyük bir satış kurulumu” içinde olduğunu ifade etti. Moe konuyla ilgili açıklamalarında, “Varlıkların bazıları mükemmel satış kurulumlarında olmasına rağmen, çoğu yeni haftada daha yüksek seviyeleri görecek. Ancak piyasanın %80’i için önümüzdeki hafta zor olacak.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan düşüş hissine ek olarak, Bitcoin ve diğer üst düzey kripto para birimleri, bu “mükemmel satış kurulumunu” önemli direnç seviyelerinin hemen altında oluşturuyor. Bu durum özellikle BTC için önem teşkil ediyor. Bitcoin’in şu anda 10.00-10.500 dolarlık direnç seviyesinin hemen altında olduğu düşünüldüğünde bir satış baskısının fiyatı istenmeyen seviyelere çekeceği ifade edilebilir.

Bununla birlikte yapılan açıklamalara göre bu düşüş boğalar için felaket olabilir. Çünkü ard arda yalanacak küçük düşüşler bir makro düşüş trendini tetikleyebilir.

Temel Göstergeler

Yukarıda bahsedilen düşüş trendine rağmen temel göstergeler hala Bitcoin’in lehine. Örneğin; Blockchain analitik firması Glassnode geçtiğimiz günlerde paylaştığı bir analiz ile dolaşımdaki BTC’lerin yaklaşık %60’ının 1 yıldan uzun süredir hareket etmediğini ve yatırımcıların bir boğa hissiyatı ile HODLing yaptıklarını ifade etti.

Kaynak: Newsbtc

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.