Piyasanın Bugünkü Durumu İki Ay Önce Tahmin Edilmişti!

İlayda Peker

 Ekosistemin önemli isimlerinden birine göre Bitcoin’in (BTC) finansal kargaşa dolayısıyla böyle bir düşüş yaşayacağı belliydi. Bundan yaklaşık iki ay önce 3 Ocak’ta katıldığı  What Bitcoin Did podcast’inde konuşan Andreas Antonopoulos, bir piyasa kargaşasının yaşanması durumunda piyasada böyle büyük düşüşlerin yaşanabileceğini açıklamıştı.

Düşüş Potansiyeli

“Çoğu insanın fark etmediği şey, en azından başlangıçta kripto para piyasasının sert çökeceğidir.” ifadelerini kullanan Antonopoulos açıklamalarına şu şekilde devam etmişti:

Piyasanın dert çökmesinin sebebi, diğer tüm ekonomi alanlarında olduğu gibi, girişim sermayesi, kurumsal yatırımlar ve portföylerden ucuz para, harcanabilir gelir ve fazla nakit esaslı bireylerden gelen özel yatırımlar olacak.

Aslında bu senaryo, bu haftanın piyasa mantığını tuhaf bir derecede öngörüyor. Bazı piyasalar 1987’den beri en kötü günlerini gördükten sonra Bitcoin de sert bir düşüşle karşılaştı. Piyasadaki analistler bu durumu açıklamaya çalışırken Antonopoulos’un bunu 2 ay önce yorumladığı görülüyor.

Antonopoulos o dönemde yaptığı açıklamada, yine doğru bir tahminle, “İnsanlar korktuklarında, böyle bir durgunluk olduğunda yatırımlarını geri çekiyorlar ve kripto paradan da geri çekilecekler.” ifadelerini kullanmıştı.

Ekonominin Titanic Anı

Antonopoulos, Bitcoin’in sadece fiyat paritesini korumak için günde yaklaşık 18 milyon dolar satın alma gerçekleştirmesi gerektiğini ifade etmiş ve şu açıklamayı yapmıştı:

Bu açıdan bakıldığında, bir durgunluk yaşadığımızda bunun ortaya çıkan birinci dereceden etkisi kriptoların çökmesi olacak. Çünkü tüm likidite kuruyacak ki bu bir durgunluğun klasik bir etkisi ve belirtisidir.

Kaynak: Cointelegraph


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

İnsanların Likiditeye İhtiyaçları Olduğu İçin BTC Düşmüş Olabilir Mi?

Sonraki Haber

Bitcoin’e Olan Güven Nasıl Yeniden Kazanılacak?

İlgili Haberler