Piyasadakilerin Amacı Ne: Bir Yanda Ölüm Dalışı Bir Yanda Anlık Büyük Artışlar!

İlayda Peker

Bitcoin’deki düşüş hız kesmeden, hatta daha doğrusu hızını arttırarak devam ediyor. Son iki gün Bitcoin ve kripto para birimleri için adeta bir darbe oldu ve piyasada çok ciddi kayıplar var. Her ne kadar bir ralli öncesinden 3.000 dolarların görülebileceğini ifade eden analistler rahat bir şekilde piyasayı takip ediyor olsa da düşüş devam ettikçe endişe artıyor endişe arttıkça satışlar artıyor ve fiyat düşmeye devam devam ediyor. Dolayısıyla piyasa şu an bir kısır döngü içinde ilerliyor…

Saatler İçinde Büyük Volatilite

Bitcoin 3.800 sınırına kadar indikten sonra Coinbase kripto para borsasında fiyat çok kısa bir süre içinde 5.800 dolar seviyesine çıktı ve bu da anlık olarak %18’lik artış anlamına geliyor. Bununla beraber Bitcoin’in 24 saat içindeki fiyat hareketine bakıldığında %32’nin üzerinde düşüş olduğunu görüyoruz. Dolayısıyla lider kripto para biriminin volatilitesinin önceki günlere göre çok yüksek olduğu ifade edilebilir.

Yazının yayına hazırlandığı sırada da Bitcoin (BTC) 5.163 dolar seviyesinden işlem görüyordu.

Öte yandan Bitcoin’in Coinbase’de ciddi bir artış sergilediği anın BitMEX’de yaşanan hizmet kesintisi ile aynı zamana denk gelmesinin bir tesadüf olup olmadığı da net değil.

Ancak ortaya çıkan verilere göre şu anda kripto para piyasasında ciddi bir likidite kaybı var ve bu da önümüzdeki günlerde büyük hareketlerin yaşanmasını tetikleyebilir. Yani son zamanlarda düşük seviyelerde seyreden volatilite eski hareketli günlerine geri dönmüş olabilir.

8.000’den 3.800’e

Morgan Creek Digital’in kurucu ortağı Anthony Pompliano mevcut fiyat hareketleri ile ilgili Twitter üzerinden yaptığı açıklamalarda aslında günlük volatilitenin ne kadar arttığına ve bir gün içinde yaşanan kayıpların büyüklüğüne dikkat çekerek şu açıklamayı yaptı:

Perşembe gününe 8.000 dolar ile başladı. 3.800’ kadar düştü. Şimdi gece yarısına 30 dakika kala 5.600 dolardan işlem görüyor. Bir günlük volatilite inanılmaz.

Aslında risk alan yatırımcılar bu gibi yüksek volatiliteli günleri severler. Çünkü yüksek volatilite piyasa doğru okunup doğru yorumlanabildiği zaman ciddi kayıpların yanında ciddi kazançlarda getirir…

Dolayısıyla bu yüksek volatilite bazıları için kabus halini alırken, bazı yatırımcılar krizi fırsata çevirmeye çalışıyor olabilir…


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber
Machine eXchange (MXC) Nedir?

MXC Coin Nedir?

Sonraki Haber

Bitcoin’de Tehlike Çanları: Fiyat 1.000 Dolara Geriler Mi?

İlgili Haberler