Piyasadaki Korku BTC Fiyatını Nasıl Etkiler?

İlayda Peker

Kripto para piyasası son günlerde oldukça yoğun bir türbülans yaşadı ve bu süreç içinde Bitcoin’in altcoin’lerin fiyat hareketlerinin çoğunu yönlendirdiğini gördük. BTC’nin durgun fiyat hareketi, piyasanın son birkaç hafta boyunca yatay seyretmesine neden olmuştu. Bu düz ilerleyiş Cuma ve Perşembe günü yaşanan düşüşlerle bozulmuş oldu. Bitcoin’de yaşanan bu düşüşün ise 10.000 dolar sınırında karşılaşılan reddedilmenin bir sonucu olduğu ifade ediliyor.

Bununla birlikte 10.000 dolar sınırında görülen ve son zamanlarda oldukça sık karşılaştığımız reddetmeler BTC’yi çevreleyen duyarlılığa dikkate değer bir zarar vermiş gibi görünüyor. Veriler, yatırımcıların son birkaç gün içinde inanılmaz derecede korktuklarını gösteriyor.

Bahsi geçen korku durumunun Bitcoin’in günlük işlem hacminde devam eden bir düşüşle ilişkili olduğu ifade ediliyor.

Yatırımcılar Korkuyor

Bitcoin, son birkaç hafta içinde 9.300 dolar ile 9.900 dolar arasında bir işlem aralığında sıkıştı kaldı. Bu noktada alıcıların ve satıcıların sürekli bir mücadele içinde olduğunu görüyoruz. Örneğin; 10.000 dolara doğru ani yükselmenin alıcıların ve ani düşüşün satıcıların etkisi ile gerçekleştiğini ifade edebiliriz.

Öte yandan “Korku ve Açgözlülük Endeks”i, korkuya doğru belirleyici bir değişim gösterdiğinden 10.000 dolarda yaşanan son red, kripto yatırımcılarının düşüncesini önemli ölçüde değiştirmiş gibi görünüyor.

Bitcoin İşlem Hacmi

Yapılan açıklamalara göre Bitcoin’de yaklaşık bir aydır görülen işlem hacmi düşüşü, piyasadaki bu korkuyu en açık şekilde ortaya koyan faktör olarak karşımıza çıkıyor. Mayıs ayının ortalarında zirveye ulaştıktan sonra, Bitcoin’in işlem hacmi son birkaç haftadır sürekli olarak düşüyor.

Arcane Research konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, işlem hacmi düşüşünün alıcılar arasındaki zayıflıkla ilgili olduğunu ve bunun da bir düşüş işareti olduğunu ifade ediyor.


Total
9
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

“Akıllı Sözleşmeler Sanılandan Çok Daha Fazla Potansiyele Sahip”

Sonraki Haber

Bu Hafta Kripto Para Dünyasında Neler Oldu? 13 Haziran 2020

İlgili Haberler