Piyasada Yaşanan Düşüş Alışılmadık Kazanç Yöntemlerini Ortaya Çıkardı

İlayda Peker

12 – 13 Mart’ta kripto piyasasında yaşanan düşüşlere rağmen Coinbase, yatırımcıların kaosun ortasında kazanç sağladıkları birkaç alışılmadık yöntem olduğunu belirtti. Yapılan açıklamalara göre düşüş, “crypto-and-carry” türevi arbitraj ürünlerinde, stablecoin’lerde ve MakerDAO’nun açık arttırma protokolünün başarısızlığında kazançlar elde edildiği ortaya çıkmış oldu.

Crypto-and-Carry

Coinbase, boğa piyasasından sonra yaşanan düşüş eğiliminde görülen piyasadaki ani değişimin “crypto-and-carry” işlemleri yoluyla türev arbitraj fırsatları yarattığını ileri sürüyor. Borsa, kripto piyasasının genellikle spot fiyatlardan daha yüksek vadeli işlem fiyatları ile net %60 yükselişe sahip olduğu tahminini yürüterek türevler yoluyla arbitrajın tipik olarak “cash-and-carry” işlemleri ile yürütüldüğünü iddia ediyor.

Türev fiyatları spot fiyatlara göre arttığında, yatırımcılar Bitcoin (BTC) ile uzun süre devam etmek için geleneksel para ödünç alabilirler, aynı zamanda vadeli işlem sözleşmesinin süresi dolduğunda karları bloke etmek için vadeli işlemlerde short işlemlere yönelirler. Strateji, koruma ücretlerini karşılamak için önemli bir spread gerektirdiğinden, türev arbitraj fırsatları tipik olarak pik volatilite dönemlerinde en fazla faydalanılan fırsatlar olarak karşımıza çıkıyor.

Stablecoin Yatırımları

Yapılan açıklamalara göre yatırımcılar düşüş yaşandığı sırada fiyatları daha az volatil olan stablecoin’şere yöneldiler ve burada geleneksel para-stablecoin işlem çiftlerin oranlar tersine dönmüş oldu.

USD Coin (USDC) kısa bir süre %2 primle işlem görürken, Tether (USDT) en yüksek volatilite sırasında 1,05 dolardan işlem gördü.

Kaynak: CointelegraphTotal
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Para Basma Politikaları BTC’yi Yeniden Zirveye Çıkaracak Mı?

Sonraki Haber

Altın Savunucusu: “Bitcoin Sahipleri Çok Pahalı Bir Ders Alacak”

İlgili Haberler