Piyasada Neler Oluyor: Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Ripple (XRP) Düşüyor!

İlayda Peker

Kripto para piyasasında geçtiğimiz haftalarda çok iyi performanslar yaşandı ve fiyatlar oldukça yüksek seviyelere çıktı. Ancak son günlerde rallinin ardından büyük düzeltmeler yaşanıyor. dün bir nebze yükselişe geçen kripto para birimlerinin bugün düşüş hareketlerini devam ettirdikleri görülüyor. Özellikle haftalık bazda yüzde 10’un üzerinde düşüşler kaydeden kriptolarda önümüzdeki günlerde nasıl fiyat hareketlerinin görüleceği ise büyük bir merak konusu olarak karşımıza çıkıyor.

Bitcoin Fiyatı

1 Aralık’ta 20.000 dolarlık tüm zamanlar rekor seviyesine merdiven dayayan ve 19.800 dolara kadar yükselen lider kripto para birimi büyük bir satış baskısı ile karşılaştı ve düşüşe geçti. 7 Aralık’ta yeniden 20.000 dolara doğru yükselişe geçen BTC bu sefer de 19.400 dolar bandında satış baskısı ile karşılaştı.

Dolayısıyla yukarıdaki grafikten de anlaşılacağı gibi BTC 20.000 dolara doğru giden yolda iki kez ciddi bir reddedilme yaşadı ve ikinci reddedilme büyük bir düzeltmeye yol açtı. Bu düzeltmenin etkisiyle de Bitcoin son günlerde düşüş grafiği çiziyor.

Geçtiğimiz saatlerde 17.633 dolara kadar gerileyen Bitcoin yazının yayına hazırlandığı sırada 17.888 dolardan işlem görüyor. Her ne kadar bir toparlanma göze çarpsa da yatırımcıların rahat bir nefes alabilmesi için Bitcoin’in 18.000 doların üzerine yeniden çıkması gerekiyor.

Ripple ve Ethereum

Bitcoin’in yaşadığı büyük düşüşten payına düşeni alan Ripple (XRP) ve Ethereum’da da (ETH) hem 24 saatlik hem haftalık bazda ciddi düşüşler göze çarpıyor. 24 saat içinde yüzde 3,49’luk bir düşüş sergileyen Ethereum’un 1 haftada yüzde 10,51 gerilediği görülüyor.

Buna ek olarak haftalık bazda ETH’a benzer şekilde yüzde 10,52 düşen XRP 24 saatte de yüzde 3,13 düştü.

Aslında son zamanlarda hem kripto para ekosisteminde hem de ETH’da oldukça pozitif gelişmeler yaşanıyor. Ancak BTC’nin düzeltme hareketleri tüm ekosistemi negatif etkiliyor.

Düşüşler Sadece Düzeltme Mi?

Piyasanın popüler analistlerinden Willy Woo, Bitcoin’in “sıfırlanmadan” bir boğa piyasasına başlamayacağını dile getirmişti ve daha büyük düşüşler yaşanabileceği konusunda uyarmıştı.

Analistlerin çok büyük bir kısmına göre kısa vadede piyasada düşüşler görülmeye devam edebilir. Ancak orta ve uzun vadede bir boğa piyasasının bizi beklediği ifade ediliyor. Özellikle 2021 yılının kripto paraların yılı olacağını ifade eden önemli isimler Bitcoin’in 2021 yılı bitmeden yeni rekor seviyeleri göreceğini dile getiriyor.


Total
7
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bu Gösterse Bitcoin (BTC) Fiyatı İçin İyi Sinyaller Vermiyor!

Sonraki Haber

WordPress’te Yeni Dönem: Ethereum (ETH) Ödemeleri Kabul Ediliyor!

İlgili Haberler