Piyasada Katliam Yaşanırken, Hala Umutlu Olanlar Var Mı?

İlayda Peker

Kripto para piyasasında bugün deyim yerindeyse bugün adeta katliam yaşandı. Kripto para piyasasının toplam hacmi 175 milyar dolara kadar geriledi ve çok kısa sürede 30 milyar dolar piyasadan silindi.

Bitcoin’de ve Kriptolarda Son Durum

Lider kripto para birimi Bitcoin, %20’lik değer kaybı ile 6.233 dolar sınırına kadar geriledi. Piyasa hacmi bakımından ikinci sırada yer alan Ethereum %30’un üzerinde, üçüncü sırada yer alan XRP %24’ün üzerinde ve beşinci sırada yer alan Bitcoin Cash %28’in üzerinde düşüş sergiledi.

İlk yüzde yer alan kripto para birimlerinin neredeyse tamamının da benzer şekilde çakıldığı görülüyor.

Böyle büyük bir düşüşün arkasında koronovirüs olduğu belirtilse de tek bir sebebin bu büyük düşüşü tetiklemiş olmasındansa arkasında birkaç sebep olduğunu değerlendirmek daha doğru olabilir. Örneğin koronavirüsün yanı sıra PlusToken ponzi şemasının arkasındaki isimlerinde ellerindeki BTC’leri satmaya başlaması da piyasada böyle bir düşüşü tetiklemiş olabilir.

Arthur Hayes Umutlu

BitMEX CEO’su Arthur Hayes bu çakılma öncesinde yaptığı açıklamalarda, mevcut seviyelerde bile Bitcoin’in 2020’de çoğu endeksten daha iyi performans gösterdiğine dikkat çekiyor.

Hayes her ne kadar bu kötü düşüşlerden önce yorum yapmış olsa da 6.000 dolar ile 7.000 dolar arasının görülebileceğini dile getirdi. Ancak Hayes 3.000 dolar gibi bir dip seviyenin tahminleri arasında yer almadığını da belirtti.

Bunun yanı sıra Hayes, merkez bankalarının faiz oranlarını bir noktada sıfırlamasını beklediğini ve durumda da Bitcoin boğalarının kontrole geçebileceğini ifade ediyor.

Dolayısıyla bugün yaşanan büyük düşüşlere rağmen piyasadan umutlu olan isimler var. Zaten tecrübeli kripto para yatırımcıları genel itibari ile uzun vadeli düşündükleri için anlık ve büyük yükselişler ve düşüşler sırasında paniğe kapılmadan hareket etmeyi tercih ediyor…


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

2020’nin En Düşük Rakamları Görülüyor, BTC 7.400’ün Altında

Sonraki Haber

Kriz Döneminde Bitcoin Ne Yapar? Cevap Üretim Maliyetinde Gizli

İlgili Haberler