Piyasada Farklı Sesler Yükseliyor, BTC Fiyatı Düşecek Mi?

İlayda Peker

Lider kripto para birimi Bitcoin yaklaşık olarak 2 aydır yatay bir çizgide seyrediyordu ve özellikle son zamanlarda fiyat 9.000 ile 9.300 dolar arasına sıkışmıştı. Ancak dün yapılan hamle ile Bİtcoin (BTC) fiyatı 10.000 dolarlık psikolojik seviyenin üzerine çıkmayı başardı.Grafikler incelendiğinde BTC’nin üç günlük grafikte %8’in üzerinde bir artış sergilediği görülüyor. Piyasanın önemli analistleri bu artışın 10.500 doların üzerine doğru devam edebileceğini ifade etse de bazı isimlere göre 10.000 doların altına bir kez daha düşülmesi felaketle sonuçlanabilir.

Temel Göstergeler

Bitcoin’in 10.000 doların üzerine çıktığı günümüz ekonomik ortamına bakıldığında diğer artışlardan çok farklı bir güncel durum ile karşı karşıya olduğumuzu görüyoruz. Çünkü koronavirüs sebebiyle tüm ülkeler para bastı, özellikle Amerika sürekli farklı teşvik yardımları yaptı ve yapmaya da devam ediyor.

Geleneksel para birimlerinde oluşacak enflasyondan kaçınmak isteyen yatırımcılar varlıklarını güvenli liman varlıkları olarak nitelendirilen varlıklara yönlendirmeye başladı. Bu durumda da altın 11 yılın rekorunu kırarak gözle görülür bir artış sergiledi. Tüm bu koşulları değerlendiren piyasanın popüler analisti Jonny Moe, altındaki rekor fiyatların Bitcoin’in artışında katalizör görevi göreceğini dile getirdi. Dolayısıyla altındaki artış bir yükseliş sinyali olarak değerlendiriliyor.

Düşüş Beklentileri

Tüm bu olumlu görüşlere rağmen altın savunucusu ve tanınmış Bitcoin eleştirmeni Peter Schiff, Bitcoin‘in yakın zamanda düşüş grafiğine geçmesini bekliyor. Schiff lider kripto para biriminin son 12 ayda 10.000 doların üzerinde kalmayı başaramadığını ve bu sefer de durumun farklı olmayacağını dile getirdi.

Schiff artışın ardından paylaştığı bir Twitter gönderisi ile “Bitcoin yine 10.000 doların üzerinde, bir sonraki düşüş ne kadar büyük olacak?” sorusunu sordu.

Ancak genel yatırımcı hissiyatı, temel ve teknik göstergeler bir arada değerlendirildiğinde analistler genel olarak bir artış bekliyor. Zaten tarihsel olarak Bitcoin blok ödülü yarılanmaları da bir değerlendirmeye alındığında boğa koşularının 7-8 ay sonra başladığı görülüyor. Dolayısıyla Schiff’in bu sefer haklı çıkmasının büyük bir sürpriz olacağı ifade ediliyor.Total
13
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Bitcoin’e Rekoru Amerikalılar Mı Kırdıracak?

Sonraki Haber

Bitcoin 2020 Rekorunu Kırdı: 14.000 Dolar Ne Zaman Görülecek?

İlgili Haberler