Piyasada Büyük Bir Düşüş Yaşanırken Bu 2 Token Rekor Kırdı!

Piyasada Büyük Bir Düşüş Yaşanırken Bu 2 Token Rekor Kırdı!

Kripto para piyasasında bugün oldukça zor bir gün yaşanıyor. Bitcoin ve çoğu altcoin’in ciddi kayıplar verdiğini ve hatta bazı coin’lerde düşüşlerin yüzde 20’lerin üzerinde olduğunu görüyoruz. Ancak bu süreç içinde ciddi yükseliş yaşayan kripto para birimleri de bulunuyor ve kripto para birimleri spor kulüplerinin token’ları olarak karşımıza çıkıyor.

Piyasadaki Düşüş

Yeni koronavirüs salgını gelişmeleri ile birlikte piyasada bir geri çekilme yaşanmaya başladı. Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) hala 20.000 doların üzerinde işlem görse de son 24 saat içinde %5’in üzerinde düşüş yaşadı.

Bitcoin’in yanı sıra son 24 saat içinde piyasa hacmi bakımından en büyük altcoin olan Ethereum (ETH) yüzde 7’nin üzerinde düşerken piyasa hacmi bakımından en büyük üçüncü kripto para birimi olan Ripple (XRP) yüzde 17’nin üzerinde kayıp verdi. Aslında XRP’deki düşüşün bu kadar büyük olmasının bir sebebi de SEC ile ilgili yaşadığı dava olayı oldu.

Yükselişteki Token’lar

Piyasa hacmi bakımından en büyük kripto para borsası olan Binance 14 Aralık’ta, Paris Saint-German (PSG) ve Juventus (JUV) futbol kulüpleriyle ilişkili iki token’ı listeledi. Listelenmenin üzerinden bir hafta geçtikten sonra dün her iki token’da rekor kırdı.

PSG, 21 Aralık’ta 42,99 dolar ile tüm zamanlar rekorunu kırarken JUV da yine dün 38,11 dolar ile tüm zamanlar rekorunu kırdı.

Taraftar Token’ları

Socios.com ve Chiliz tarafından oluşturulan spor taraftarı token’ları, taraftarların kulüp kararlarının tokenize edilmiş bir payını almasını sağlayan yardımcı program token’larıdır. Kullanıcılar, Socios uygulaması aracılığıyla token’ı kullanarak özel ödüller ve kulüp takdirini alabilirler.

Binance Research, örnek olarak JUV token sahiplerinin çeşitli ödüller kazanmak için Socios platformuyla etkileşime girebileceğini açıkladı. Ödüller arasında maç günü biletleri, özel deneyimler, dijital rozetler ve daha fazlası yer alıyor. Araştırmacılar ise konuyla ilgili şunları yazdı:

JUV token sahipleri, Juventus tarafından yayınlanan çeşitli hayran kararı anketlerine akıllı sözleşme yoluyla oy verebilir. Juventus sözleşmeye bağlı olarak anket sonuçlarına göre hareket etmek zorundadır. Token sahipleri Socios platformuyla etkileşime girebilir ve ödüller kazanabilir.

Buna ek olarak yapılan açıklamalara göre, spor hayranları token’ları etrafında devam eden çılgınlık ve günlük hacimdeki keskin artış, onlara bir piyasa ve talep olduğunu gösteriyor.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.