Piyasa Kan Ağlarken Bazı Kriptolar Yükselişini Sürdürüyor

İlayda Peker

Geçtiğimiz hafta her gün bir ve hatta iki rekor kıran Bitcoin (BTC) haftaya büyük bir düşüş grafiği ile başladı. 8 Aralık’ta 42.000 dolar ile son rekoruna imza atan lider kripto para birimi yazının yayına hazırlandığı sırada 34.000 dolar sınırında işlem görüyor ve son 24 saatte yüzde 16’nin üzerinde düşüş performansı ile ilerliyor.

Düşüş Derinleşecek Mi?

Bitcoin’de yaşanan büyük düşüş performansının ana sebebinin madenciler olduğu düşünülüyor. Zaten birçok analist madencilerin uzun zamandır satış yapmadığını ve bir madenci satışının büyük bir düşüşe sebep olabileceğini belirtiliyordu. Dolayısıyla bu düşüşün beklenen bir hamle olduğu ifade edilebilir.

Bununla birlikte madenciler sebebiyle oluşan düşüş grafiğinin panik satışı yapan yatırımcılar ile de desteklendiği ve bu sebeple düşüşlerin bir süre daha devam edebileceği düşünülüyor. Ancak bu noktada birçok analist, bu düşüşün gerekli olduğunu ve aslında paniğe gerek olmadığını dile getiriyor.

Bazı analistlere göre ise özellikle kurumsal yatırımcılar bu düşük fiyat seviyelerini bir satın alma fırsatı olarak değerlendirecek ve oluşan satış baskısı nötrlenecek. Dolayısıyla bu düşüşlerin daha büyük bir rallinin fitilini ateşleyebileceğini ifade eden isimler de bulunuyor.

Altcoin’lerde de Kayıplar Büyük

Bitcoin’in düşüşüne bir de EOS ve Tether’da oluşan negatif durumlar etkilenince altcoin’ler de büyük kayıplar yaşadı. Piyasa hacmi bakımından en büyük altcoin olan Ethereum (ETH) son 24 saat içinde yüzde 18 gerilerken, XRP %19, Litecoin (LTC) %22, Bitcoin Cash (BCH) %22, Cardano (ADA) %18, Polkadot (DOT) %19 ve Chainlink (LINK) %20 düşüş performansı sergiledi.

Gizlilik Coin’leri Artışta

Piyasada yaşanan katliama rağmen Monero (XMR), Zcash (ZEC), DASH (DASH) ve Horizen (ZEN) gibi gizlilik odaklı kripto para birimlerinin hala artış grafiği çizdiği görülüyor. Bazı analistler bu artışların teknik kaynaklı olduğunu ifade etse de gizliliğin burada büyük rol oynadığı düşünülüyor.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Polkadot (DOT), VeChain (VET), Algorand (ALGO) Fiyat Analizi: Dikkat Edilecek Seviyeler

Sonraki Haber

Volatil Piyasa Farklı Projelerin Önünü Açıyor

İlgili Haberler