Petrol Fiyatının Düşmesi Kriptoları Sıkıştırıyor Mu?

İlayda Peker

Çok önemli bir yatırımcı olan John Bollinger yaptığı son açıklamalarda, Bitcoin (BTC) ve altcoin’lerin şu anda bir “sıkışma bölgesine” yaklaştığını dile getiriyor. Bu durum yatırımcılar için yüksek dikkat seviyesinin piyasada hakim olması gerektiği anlamına geliyor. Dolayısıyla piyasayı bir başka önemli hareket bekliyor olabilir.

Fırtına Öncesi Sessizlik

Bollinger, volatiliteye bağlı  olarak belirli bir varlığın fiyat hareketini tahmin etmeye yardımcı olan Bollinger Bantları (BB’ler) göstergesini oluşturmasıyla tanınan bir yatırımcı olarak karşımıza çıkıyor. Dolayısıyla hem yatırım hem analiz alanında oldukça önemli bir isim.

Bu göstergeye göre bantlar çok yaklaştığında “Bollinger Bands Squeeze” kalıbı için uzun bir düz çizginin ardından güçlü bir fiyat hareketiyle karakterize edilen bir kurulum oluştururlar.

Bitcoin uzun zamandır belli bir fiyat aralığında seyrediyor. Dolayısıyla yukarıda bahsi geçen göstergeye göre yatırımcıları yakın zamanda büyük bir fiyat hareketi bekliyor olabilir.

 Petrolün Tarihi Günü

Dün petrol adına adeta tarihi bir gün yaşandı. Bu tarihi günün sonunda Batı Teksas türü petrol olan WTI yüzde -292,67 oranında düştükten sonra – 35.20 dolardan kapandı. Dolayısıyla tarihte ilk defa petrol almak için para vermek yerine para alınan bir an yaşanmış oldu…

Öte yandan yapılan açıklamalara göre petrol, aşırı arz ve zayıf talebin çift yönlü olması nedeniyle büyük baskı altında bulunuyor. Bu da fiyatın dün olduğu gibi bir tepki vermesini sağlamış olabilir.

Ancak CNBC’den Brian Sullivan konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “Matematik işe yaramıyor… Piyasada bir şeyler bozuk.” ifadelerini kullandı. Dolayısıyla her ne kadar arz fazlası olsa da petrol fiyatlarının bu kadar büyük düşmesinin arkasında farklı şeyler olduğu düşünülüyor.

Bunların yanında her ne kadar kripto paralarda ve geleneksel piyasalarda düşüşler yaşanmış olsa da petrol fiyatlarındaki çakılmanın etkilerinin çok büyük olmadan karşılandığı görülüyor.

Kaynak: U.Today


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Stablecoin Piyasası 6 Haftada 3 Milyar Dolar Büyüdü

Sonraki Haber

Binance CEO’su: “1 BTC İle 68,880 Varil Petrol Alınıyor!”

İlgili Haberler