Peter Schiff Yine Çok İddialı Konuştu!

İlayda Peker

24 Mart Salı günü yaptığı açıklamalarda ünlü altın savunucusu ve Bitcoin eleştirmeni Peter Schiff, 2020’de altın ve Bitcoin’in varlık olarak nasıl performans gösterdiğinden bahsetti.

Bilindiği gibi Schiff, dış piyasalar ve menkul kıymetler konusunda uzmanlaşmış tam hizmet sunan, kayıtlı bir broker olan Euro Pacific Capital’in CEO’su ve yine tam hizmet sunan değerli bir metal satıcısı olan SchiffGold’un kurucusu ve başkanı. Ayrıca Schiff’in adeta bir altın fanı olduğu, sürekli altında yükselişler beklediği ve deyim yerindeyse altından başka hiçbir şeye güvenmediği biliniyor. Bununla beraber Schiff, Bitcoin hakkında da oldukça şüpheci bir yaklaşım sergilerken lider kripto para biriminin fiyatının eninde sonunda sıfırlancağına inanıyor.

“En İyisi: Altın”

Schiff Twitter üzerinden yaptığı açıklamalarına 2007-2008 mali krizinin ardından altının ne kadar iyi performans gösterdiğine ve COVID-19 krizinin ortasında 2020 yılında da kendini gösterdiğini dile getirerek başladı ve şu sözleri kullandı:

2008 mali krizi sırasında altın yaklaşık %25 düştü ve yeni bir zirveye ulaşması 7 ay sürdü. Bu kez altın sadece yaklaşık %15 düştü ve bir aydan daha kısa sürede yeni bir zirveye ulaşabilir. Bu, bu mali krizin ne kadar büyük olduğunu ve mevcut Fed politikasının ne kadar pervasız olduğunu gösterir.

Dolayısıyla açıklamalardan da anlaşılacağı gibi Schiff, altının bir aydan kısa sürede yeni zirveleri göreceğine inanıyor. Altın fiyatı 23 Ağustos 2011’de tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 1859.20 dolar seviyesine ulaştı. Altının bir aydan kısa bir sürede tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşması için şu an fiyatından en az %16.19 yükselmesi gerekecek.

Altın ve Bitcoin

Schiff açıklamalarına altın ve Bitcoin’in 2020 performanslarını karşılaştırarak devam etti ve şu ifadeleri kullandı:

Sadece aptallar Bitcoin’i seçiyor. Bu yıl şu ana kadar altın %7’nin üzerinde arttı, Bitcoin %3 azaldı. Altın 2020’nin en yüksek seviyesinden yalnızca %2 Bitcoin ise %35 daha düşük seviyede.

Ancak yalnızca son aylara değil de daha geniş bir zaman dilimine bakıldığında Bitcoin’in altından kat kat iyi performans gösterdiği gerçeği ile karşılaşıyoruz. Ki bu da Schiff’in genellikle açıklamalarında göz ardı ettiği bir durum olarak karşımıza çıkıyor.

Kaynak: Cryptoglobe


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Çin, Merkez Bankası Para Birimine Bir Adım Daha Yaklaştı

Sonraki Haber
Fold Projesi Nedir

Fold Projesi Nedir?

İlgili Haberler