Pentagon Savaş Oyununda Bitcoin de Yer Aldı

Pentagon Savaş Oyununda Bitcoin de Yer Aldı

Amerika Birleşik Devletleri’nde zaman zaman şiddetlenen protestolar devam ediyor. Bu arada 2018’de Pentagon’da geliştirilen bir savaş oyununun ilginç bir şekilde günümüz olaylarına benzediği bildirildi.

Savaş Oyununun Detayları

The Intercept’in kanuni haklar çerçevesinde elde ettiğini belirttiği belgelere göre, Pentagon 2018’de Ortak Kara, Hava ve Deniz Stratejik Özel Programı (JLASS) adlı bir savaş oyunu oluşturdu.

Oyunun senaryosuna göre 90’larda doğan Z kuşağı üyeleri, bir isyanı başlatma ve yayma çabalarından dolayı Bitcoin ile ödüllendiriliyor. Dünya çapında gerçekleşeceği varsayılan isyanın kod adı oyun içinde ise “Zbellion” olarak adlandırılıyor.

2020’lerde hayali ABD’deki Zbellion, Z kuşağı üyelerinin müesses nizamı yani kurulu düzeni destekleyen şirketler, finans kurumları ve kar amacı gütmeyen kuruluşları siber saldırılar ile hedef almaları ile başlıyor. İsyancılar bu kuruluşların klasik finans hesaplarını boşaltıp adeta onlardan vergi kesiyor. Daha sonra bu paralar Bitcoin’e çevrilerek isyanın katılımcılarına ödül olarak dağıtılıyor.

2020’nin Ayak İzleri

Senaryoya göre isyan hareketi 2025-2028 döneminde başlıyor. Her ne kadar bir kurgu olarak tasarlanmış olsa ve içinde Covid-19 gibi bir salgın vb yer almasa da senaryonun arka planı bugün gençlerin bir kısmını kripto paralara iten koşullarla benzerlik taşıyor. Savaş oyununa göre 11 Eylül olayları ve 2008 gibi finansal krizlerle sarsılan ve gittikçe ücretleri düşen gençler hayallerinde ki yaşama kavuşamayacaklarını anladıklarında isyan bayrağını çekecek.

Savaş oyununun doğru tespit ettiği bir başka nokta, vatandaşlar geleneksel bilgi ağlarına olan inancını yitirirken, “vatandaşları şaşırtmak ve güvensizlik yaratmak amacıyla resmi web sitelerine hatalı veya yanıltıcı bilgi sağlayan” hükümetlerden söz etmesi. Özellikle Donald Trump’ın gerçeği gizlemek için sosyal medyayı kullanma çabalarını senaryo ile örtüşüyor.

Öte yandan Zbellion ise ırkçılık karşıtı olarak değil “adaletsizlik ve yolsuzluğu açığa çıkarma” eylemleri ve protestolarıyla başlıyor.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.