PayString Ripple’ın Yeni Ürünü Mü? Yoksa Sadece Bir İsim Değişikliği Mi?

İlayda Peker

XRP kripto para birimiyle güçlü bağları olan San Francisco merkezli fintech firması Ripple, “PayString” adlı yeni bir ödeme ürünü için ticari marka başvurusunda bulundu. Başvuru, 6 Kasım’da Amerika Birleşik Devletleri Patent ve Ticari Marka Ofisi’ne (USPTO) yapıldı. Ancak, bazı topluluk üyeleri bunun yeni bir ürün değil, stratejik ve taktiksel bir yeniden markalanma olduğunu öne sürüyor.

Ripple’ın Ticari Markası: PayString

Ticari marka başvurusu USPTO tarafından 13 Kasım Cuma günü kabul edildi ancak konuyla ilgili çok fazla bilgi verilmedi. Açıklamaya göre, PayString “elektronik finansal hizmetlerde, yani bir bilgisayar ağı üzerinden geleneksel para birimlerinde ve dijital para birimlerinde havale ve parasal hediyeler alma ve ödemeye, bir bilgisayar ağı üzerinden geleneksel para birimlerini ve dijital para birimlerini takas etmeye yönelik parasal hizmetlerde” kullanılacak.

Bu, Ripple’ın sınır ötesi ödemeleri için dünya çapındaki ödeme sağlayıcılarına ve bankalara dağıtık muhasebe teknolojisi (DLT) sağlamayı içeren mevcut iş modeliyle uyumlu görünüyor. Bu firmalardan bazıları Ripple’ın XRP kripto para birimini kullanıyor.

Ancak bu yeni ticari marka tescili ile ilgili en ilginç şey, Ripple’in bu yılın başlarında dosyalanan “PayID” ticari markasıyla büyük benzerlikler taşıması olarak karşımıza çıkıyor.

Yeni PayString Ticari Markası, PayID’nin Benzeri Mi?

Ripple meraklıları, PayString ticari markasının, Ripple’ın bu yıl Haziran ayında ABD ticari marka ofisine sunduğu PayID ile aynı açıklamaya sahip olduğunu belirtti. Bir hayran, ödeme firmasının PayID hizmetinin adını ticari marka ihlali nedeniyle PayString olarak değiştireceğini belirtti.

Bunlara ek olarak Ağustos ayında, Avustralya’nın önde gelen 13 finans kurumuna ait bir kamu şirketi olan New Payments Platform Australia (NPPA), PayID ticari markasının ihlali iddiaları nedeniyle Ripple’ı mahkemeye taşıdı. Blockchain firması, hizmetlerini Avustralyalı müşterilere sunmaya devam etmek için ticari markasını yeniden adlandırmayı kabul etti.

Bu, Ripple’in yeni PayString ticari markasının, şirketin fikri mülkiyet ihlali davalarından uzak durmasına yardımcı olmayı amaçlayan bir yeni marka olabileceği anlamına geliyor.

Dolayısıyla bu patent başvurusu yeni bir hizmeti değil, zaten hazırlığı yapılan PayID’nin adının değiştirilmesi için atılmış bir adım olabilir. Bu konuyla ilgili Ripple henüz net bir açıklamada bulunmadı.


Total
4
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Binance CEO’su: ABD’li Kullanıcılar İçin Daha Zekice Önlemler Alınmalı

Sonraki Haber

Hükümetler Bitcoin’i Yasaklayabilir Mi: Twitter CEO’su Yanıtladı

İlgili Haberler