PayPal’ın Yeni Hedefi Merkez Bankası Dijital Para Birimleri Olabilir

İlayda Peker

PayPal CEO’su Dan Schulman, son kazanç açıklamaları sırasında şirketin dijital para birimleriyle ilgili ilerlemesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Haftalık 100.000 dolar limiti gibi birkaç yeni özelliğin ana hatlarını çizen CEO, merkez bankası dijital para birimleri (CBDC’ler) ve PayPal’ın bunlardaki potansiyel rolü hakkında uzun uzun konuştu.

CBDC Gelişmeleri ve PayPal

İsrail’den Nijerya’ya, Çin ve Avrupa Birliği’ne kadar hükümetler her gün CBDC pilot uygulamalarını ve projelerini duyuruyor. Bu projeleri çevreleyen kilit sorulardan birisi ise hükümetlerin bunları işletmek için gereken dijital cüzdanlar üzerinde ne kadar kontrole sahip olacağı.

Schulman ise, bu noktada PayPal gibi özel şirketlerin çok büyük rol oynayacağını dile getiriyor. Schulman yaptığı açıklamalarda, PayPal’ın dünyadaki düzenleyici kurumlar ve merkez bankalarıyla çalıştığını söyledi. Ayrıca geçen yıl yaklaşık 40 ve bu yıl yaklaşık 100 ülke ile CBDC‘lere olan ilgideki hızlı artışa da dikkat çekti.

Schulman, bu durumun PayPal için daha hızlı, daha düşük maliyetli ve daha verimli ödemelere izin veren yeni altyapı inşa etmek için “açıkça bir fırsat” olduğunu dile getiriyor.

Bankacılık Sistemi Değişiyor Mu?

Schulman konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda CBDC’lere karşı duyulan heyecanı dile getirdi ve bu durumun bankacılık hizmetlerine erişimi olmayan kişiler için önemli olduğunu vurguladı. Ayrıca CEO, zaman zaman kriz durumlarında hükümetlerin vatandaşlara geri ödemesiz fonlar dağıtması konusunda da CBDC’lerin ve dijital cüzdanların potansiyel olarak çok faydalı olacağını dile getirdi.

Buna ek olarak CBDC karşıtları özellikle gözetim mekanizmasının azalacağını düşündükleri için yeni oluşan varlık sınıfı konusunda oldukça endişeliler.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bankacılık Devi JPMorgan “Bitcoin (BTC) Destekçisi” Dönüşümünü Tamamladı

Sonraki Haber

Ethereum (ETH) Fiyatı Neden Yükseliyor? ETH Tarihi Bir Gün Geçiriyor

İlgili Haberler