Özbekistan Kripto Paraları Yasakladı!

İlayda Peker

Yapılan son açıklamalara göre Özbekistan hükümeti, vatandaşlarının kripto para işlemleri yapmasını yasakladı.

Yerel haber kaynağı Novosti Uzbekistana’nın 25 Aralık’ta paylaştığı bir habere göre, Ulusal Proje Yönetim Ajansı vatandaşların yerel borsalarda bile kripto satın almasını yasakladı. Ülke daha önce dijital para birimlerine karşı nispeten yumuşak bir duruş sergilediği için bu karar birçok kişi için sürpriz oldu.

Eylül 2018’de ülke hükümeti, kripto para borsaları, madencilik işlemleri ve ICO’lar için lisanslama düzenlemek ve kurmak için anlaşma imzalamıştı. Aynı ay, Özbek Devlet Başkanı Shavkat Mirziyoyev “Dijital Güven” adlı bir devlet Blockchain geliştirme fonu kurulmasını emretti. Ayrıca geçen yıl Temmuz ayında, Blockchain teknolojisinin ülkenin kamu idaresine entegrasyonu hakkında da bir kararname imzalandı.

Bazı İstisnalar Mevcut

Yapılan açıklamalara göre yeni düzenleme vatandaşların kripto para satın almasını veya satmasını engellerken, mevcut kripto para birimi sahiplerine sınırlı işlem izinleri veriyor. Örneğin, Özbekistan vatandaşı olan kişiler, muhtemelen kara para aklama olasılığını önlemek için Müşterinizi Tanıyın (KYC) prosedürlerinden geçtikten sonra mevcut yatırımlarını iki lisanslı borsalarda satabilecek. Öte yandan kökeni kanıtlanamayan kripto varlıklar illegal sayılacak ve devlete kalacak.

Ancak Finance Magnates’in bir haberine göre, Özbeklerin yasağı atlamak ve yabancı kripto para birimi işlem platformlarına erişmek için sanal bir özel ağ (veya VPN) kullanabileceği göz önüne alındığında yasak etkisiz olabilir.

Dünyanın dört bir yanındaki ülkeler, kripto endüstrisinin çeşitli yönleri üzerinde sert bir tavır izliyor. Örneğin, Hindistan’daki bazı yetkililer, tüm dijital varlıkları açıkça yasakladı.

Kaynak: Cointelegraph


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Yılbaşı Hediyesi: Bitcoin Oyunu

Sonraki Haber

YouTube 24 Saat İçinde Binlerce Kripto Videosunu Sildi

İlgili Haberler