Orbs Coin Nedir?

Orbs Projesi Nedir?

Merhaba sevgili okurlar. Orbs projesinin Temel Analiz’i ile karşınızdayım. Bu yazımız ile “Orbs Projesi Nedir? Nasıl Çalışır?” sorularına cevap bulmaya çalışacağız.

Orbs Nedir?

Orbs protokolü; işletmeler (gerçek dünya kullanımları) için tasarlanmış halka açık, Proof-of-Stake konsensüsü kullanan bir hibrit blockchain altyapısıdır.

İşletmelerde kullanılan gizli ve izin gerektiren çoğu blockchain çözümlerinin aksine, Orbs altyapısı açık ve izin gerektirmez türdedir.

Projede, uygulamaların (apps) yürütülmesi ile ilgili ücretlerin ödenmesi ve doğrulayıcıları güvenli ve merkeziyetsiz seçmek için ORBS token’ı kullanılıyor.

Ne Tür Özellikleri Var?

App geliştiricileri için sunucusuz bulut

Orbs platformu, uygulama geliştiricilerinin backend hizmetler (uygulamalar) oluşturmalarına olanak tanıyan merkeziyetsiz,  sunucusuz bir bulut imkânı sağlıyor.

Ethereum gibi birçok popüler genel blockchain çözümü, öncelikle tamamen merkeziyetsiz uygulamalar (dapps) için tasarlanmışken Orbs, kâr amacı güden işletmeler tarafından geliştirilen uygulamalar için çözümler üreterek public blockchain kullanımının alanını genişletiyor.

Blockchain Çözümleri

Orbs projesi, çekirdek ekip tarafından sıfırdan tasarlanan ve uygulanan tam bir blockchain stack’i (yığın) içeriyor (Üstelik mevcut herhangi bir çözümün de fork’u değil).

Github’da açık kaynak 60’tan fazla veri deposu mevcut.

Kod tabanı -aşağıdakiler de dahil olmak üzere- geliştiricilerin pek çok blockchain uygulaması oluşturma ve yürütmesi için gereken içeriklere sahip:

  • node core mikro servis uygulaması
  • konsensüs algoritması (Helix)
  • birden çok dilde backend oluşturmak için akıllı sözleşme SDK’ları (yazılım geliştirme kiti)
  • yerel geliştirme sunucusu (Gamma)
  • block explorer (Prism)
  • birden çok dilde web ve mobil kullanıcı arabirimleri oluşturmak için istemci SDK’ları

ve daha fazlası…

Orbs’un Farkı Ne?

Bugünün blockchain altyapı çözümleri iki kutba ayrılmış:

Ethereum gibi public blockchain’ler (merkeziyetsiz uygulamalar için tasarlanmış izin gerektirmeyen altyapı)

Hyperledger gibi private blockchain’ler (daha çok şirketler için tasarlanmış altyapı)

Orbs, hibrit mimarisi sayesinde bu iki kutup arasında köprü olmayı amaçlıyor.

Daha anlaşılır olmak gerekirse;

Orbs, geliştiricilere merkeziyetsiz blockchain uygulamalarını büyük ölçüde ölçeklendirmek için ihtiyaç duydukları her şeyi sağlamak için kendi ölçeklenebilirliğini, sanal zincir izolasyonunu ve düşük ücret sistemini Ethereum ekosistemiyle birleştiriyor.

Partnerleri

Altta gördüğünüz borsalar, Orbs’u listelediği için “partner” olarak belirtilmiş.

Takım

Proje 4’ü kurucu olmak üzere tam 43 kişiden oluşuyor. Buna ek olarak 8 tane de danışmanları var.

Daniel Peled

Başkan ve Kurucu Ortak

Daniel, MasterCard ve Santander InnoVentures gibi yatırımcıların yer aldığı İsrail Fintech şirketi PayKey’in kurucu ortağı ve CEO’su. Aynı zamanda İsrail Bitcoin topluluğunun kıdemli bir üyesi ve bir blockchain şirketi için ICO yapan ilk İsrailli olmuş.

Tal Kol

Kurucu Ortak

Daha önce Wix.com tarafından satın alınan bir mobil uygulama startup’ı olan Appixia’nın kurucu ortaklarından biriymiş. O dönemde Wix.com Mobil Mühendislik Müdürü olmuş. Ayrıca Kin token için Mühendislik Başkanı olarak Kik ile çalışmış.

Uriel Peled

Kurucu Ortak

Uriel, önemli blockchain projeleri için danışmanlık yapmış ve İsrail’in en önemli blockchain uzmanlarından biri. Sonradan Alibaba tarafından satın alınan bir AR/VR şirketi olan Visualead’i kurmuş. İsrail’in önde gelen ileri teknoloji şirketi Mellanox’ta eski ekip liderlerinden.

Netta Korin

Kurucu Ortak

Orbs’tan önce Savunma Bakanlığı’ndaki özel projelerde Danışman olarak görev yapmış.
Netta kariyerine yatırım bankacısı olarak Wall Street’te başlamış ve daha sonra finansal riskten korunma fonu yöneticisi olmuş. 15 yılı aşkın bir süredir İsrail ve Amerika’da pek çok kuruluşun İcra Komitelerinde üst düzey görevlerde bulunmuş.

Ekibin tamamını görmek için tıklayınız.

Roadmap

Ekip çok ayrıntılı ve açıklayıcı bir roadmap sayfası hazırlamış. İncelemek için tıklayınız.

Whitepaper’lar

Projeyi tüm detaylarıyla açıklayan çok fazla doküman mevcut. Hepsini şu sayfada görebilirsiniz.

Twitter’a giriş tarihleri Ağustos 2017. Takipçi sayıları 8826. Bu sayıyı böyle bir proje ve ekip için az bulduğumu söyleyebilirim.

Telegram’da bu sayı 199. Yine şaşırtıcı derecede az.

Önemli Not

Orbs Güney Kore’nin internet devi Kakao’dan 15 milyon dolarlık yatırım almış. Orbs Kakao’nun ilk blockchain yatırımı yaptığı proje.

Orbs Coin Nasıl Satın Alınır?

Borsalarda ORBS kısaltmasıyla işlem gören Orbs Coin’e Türkçe dil desteği ve düşük komisyon oranları ile adından sıkça söz ettiren dünyanın en yüksek işlem hacmine sahip olan kripto para borsası Binance üzerinden ulaşabilirsiniz.Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Bitcoinhaber.net’ten 300 Ripple (XRP) Hediye!

Sonraki Haber
Ethereum ağı gelişiyor

Ethereum Ağı Çok iyi İlerliyor, Fiyat Artıyor

İlgili Haberler