OP Labs, Daha Merkezi Olmayan ve Verimli Bir Blockchain Ağı Oluşturmak İçin Çalışmalara Başladı

Bitcoin Haber

Optimism ağının geliştiren OP Labs, mainnet ağına göre daha merkezi olmayan ve süper verimli bir zincir üzerinde çalışmalara başladığını açıkladı. Bu ağ, Optimism Goerli ağında test aşamasında bulunuyor. Optimism ağı, işlemleri onaylamak ve verileri Ethereum’a göndermek için merkezi bir tasarım kullanıyor. Ancak bu durum, yanlış veri gönderilmesi durumunda kullanıcıların durumu değiştirememesine ve sahte işlemlerin oluşmasına neden oluyor.

Layer-2 ağları olan Optimism ve Base, güvenliği sağlamak için Ethereum altyapısını kullanıyorlar. Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin, Layer-2 ağlarının Ethereum’a işlem kanıtı sunmaları gerektiğini belirtiyor. Aksi taktirde bu alanın gerçekten merkeziyetsiz bir ortam oluşturamayacağını ifade ediyor.

OP Labs ekibi, yeni sistemin bu tarz hatalara dayanıklı olduğunu ve böylece ekosistemin daha merkeziyetsiz bir ortama kavuşacağını belirtiyor. Ayrıca, yeni sistemin modüler olduğunu ve birçok Layer-2 ağının dolandırıcılıkları önlemek için kendi sistemlerini geliştirmesine izin vereceğini açıklıyorlar.

Yeni sistem, hataya dayanıklı bir program (FPP), hataya dayanıklı bir sanal makine (FPVM) ve bir yeni protokolden oluşuyor. Bu üç bileşen ayrı ayrı uygulanabildiği için her ağın kendine özgü bir sistem yaratmasına olanak sağlıyor. Bu sayede Optimism Superchain’de daha fazla çeşitlilik olacak ve bu durum tüm ekosistemi daha güvenli bir hale getirecek.

Son olarak, OP Labs ekibi, Superchain adı verilen birbirine bağlı bir blockchain ağı oluşturmaya çalışıyor. Bu amaçla, özel blockchain ağları oluşturmak için kullanılabilecek bir dizi yazılım aracı olan OP Stack’i yarattılar.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin Cash ve Bitcoin SV’nin Yükselişi: Nedenleri ve Fiyat Tahminleri

Sonraki Haber

Binance, Tayland’da Dolandırıcılık Çetesinin Çökertilmesine Yardımcı Oldu

İlgili Haberler