Önümüzdeki Yıl Bitcoin (BTC)’i Benimseyen Ülke Sayısı Artacak!

Fatih Uçar

El Salvador’un Bitcoin’i yasal ihale olarak benimsemesi, kripto dünyası için önemli bir dönüm noktası oldu. BTC’nin El Salvador’da yasal statüsü olduğuna ve diğer ülkelerde de tanındığına göre, geleceği nedir? BitMEX CEO’su önümüzdeki yıl 5 ila 10 ülkenin Bitcoin’i benimsemesini bekliyor.

Bitcoin (BTC)’i Kabul Edecek Ülkeler

Bitcoin & Beyond Sanal Zirvesi’ndeki “Ülkeler Tarafından Bitcoin Kabulü” panelinde BitMEX CEO’su Alexander Hoeptner önemli açıklamalarda bulundu. Hoeptner’e göre önümüzdeki yıl 5 ile 10 arasında ülke Bitcoin’i yasal ihale olarak kabul edecek. Tonga’da parlamento üyesi olan Lord Fusitu, El Salvador’un Bitcoin kararını destekliyor. Bu kararın ülkeye finans olarak katkı sağladığına da inanıyor.

Bitcoin, merkezi olmayan programlanabilir para veya başka bir deyişle sadece kod satırlarıdır. Shetty, kripto para birimlerinin etkisini internetin ortaya çıkışının etkisiyle karşılaştırdı. İnternetin kolay erişilebilirliği ve fayda üretimini kripto paralara benzeten Fusitu, kripto para ekosistemin internet kadar hızlı şekilde yayılacağını düşünüyor. Benzer şekilde, kripto para birimleri, birinin coğrafi konumundan bağımsız olarak para transferlerine imkan sağlar. Bu durum (fiat para birimleri farklı yargı bölgeleriyle sınırlı olduğu için) daha önce imkansız olan bir şeyi mümkün hale getiriyor.

Panama, Uruguay, Brezilya, Tanzanya ve Nijerya gibi ülkelerin önümüzdeki yıl hızla Bitcoin’i benimsemesi bekleniyor.

El Salvador ve Bitcoin (BTC)

Ülkenin yaklaşık %70’i, Bitcoin resmi olarak kabul edilene kadar bankacılık sisteminin dışındaydı. Fakat birkaç hafta içinde ülkede Bitcoin kullanan vatandaşların sayısı, toplam banka cüzdanlarının üzerine çıktı. Çok kısa sürede gelen bu artış vatandaşları dijital ekonomiyle tanıştırdı ve hayatı daha kolay hale getirdi. Para birimi olan dolar kullanan El Salvador’un bu durumdan sadece kazancı oluyor.

Fusitu’a, Bitcoin‘in tarihsel olarak yetersiz bankaya sahip olan kişilerin El Salvador’da olduğu gibi finansal sisteme tanıtılmasıyla finansal katılımı artıracağı için, Bitcoin’in benimsenmesinin büyük ölçüde bu gelişmekte olan pazarlar tarafından yönlendirileceğini söyledi.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin ETF’leri Gerçekten Tercih Ediliyor: Bunun Sebebi Ne?

Sonraki Haber

Kripto Paralar Son Düşüşten Sonra Yoluna Devam Edebilecek Mi?

İlgili Haberler