OneCoin Güvenilir Görünmek İçin Çeşitli Yollara Başvurmuş!

İlayda Peker

Cointelegprah’ın haberine göre, Atlantik Konseyi düşünce kuruluşunun Dijital Adli Araştırma Laboratuarı (DFRLab) tarafından yapılan araştırma, ünlü kripto para temalı ponzi şeması OneCoin‘in yatırımcıları cezbetmek için TrustPilot ve Quora üzerinde sahte incelemeler kullandığını ortaya çıkardı. 29 Ocak’ta yayınlanan bir rapora göre OneCoin, Ekim 2019’da hakkında olumsuz söylemler çıkmaya başlayınca TrustPilot üzerinden güvenilir olduğuna dair anormal sayıda inceleme aldı.

Rapora göre, OneCoin’in 579 TrustPilot incelemesinden %90’ı olumluydu ve beş yıldızlı derecelendirmelerin yaklaşık 400’ü tek bir ayda yayınlandı. DFRLab, OneCoin’in bazı tek yıldızlı derecelendirmeler aldığını, ancak bunların olumlu eleştirilere oranla çok düşük kaldığını ifade etti.

Gerçek Olmayan Etkinlik Belirtileri

Araştırmacılar, incelemelerin arkasındaki hesapların TrustPilot’un tasarımı nedeniyle orijinal veya otomatik olup olmadığını garanti edemedi. Ancak etkinliklerinin şüpheli olduğu şu ifadelerle belirtildi:

Ekim 2019’da beş yıldızlı derecelendirmelerdeki artış, OneCoin’in halkla ilişkiler ve yasal sıkıntıların artması durumunda olumlu eleştirilere anormal bir akış olduğunu gösterdi. Zamanlama ve aşırı önyargı son derece şüpheli olsa da, hem derecelendirmeler hem de incelemeler için akışın organik olması olasılığı da devam ediyor.

Sahte Profiller

DFRLab ayrıca “profil resimleri, biyografik bilgi, tutarsız gönderme süreleri ve OneCoin ile ilgili asılsız davranışlar” gibi konular üzerinden, soru-cevap platformu Quora‘da yer alan ve OneCoin’i öven profiller olduğunu ortaya çıkardı.

Araştırmacılar, sahibinin kendini bir “kripto para uzmanı ve yatırımcı” olarak tanımladığı ancak yalnızca OneCoin hakkındaki soruları cevapladığı bir profili örnek olarak gösterdi. Konuyla ilgili yapılan açıklamalarda ise, “OneCoin’in yasal zorlukları arttıkça, şirketin piramit pazarlama programı önemli ilgi gördü. Bununla birlikte, dijital pazarlama taktikleri önemli ölçüde daha az inceleme aldı.” ifadeleri kullanıldı…


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

BTC 3 Ayın En Yüksek Seviyesini Gördü: Sırada 10.000 Mi Var?

Sonraki Haber

Bakkt’in Opsiyon Sözleşmeleri Nasıl İlerliyor?

İlgili Haberler