OKEx, Bitcoin Opsiyon İşlemlerini Başlattı

OKEx, Bitcoin Opsiyon İşlemlerini Başlattı

Malta merkezli kripto para borsası OKEx, Ocak 2020’de yapacakları genel lansman öncesinde belirli bir yatırımcı grubu için Bitcoin (BTC) opsiyon işlemlerini başlattığını açıkladı.

26 Aralık’ta Cointelegraph ile paylaşılan bir basın açıklamasında, şu anda küresel olarak günlük işlem hacmine göre üçüncü sırada yer alan borsa, yeni opsiyon işlemlerinin günlük olarak Bitcoin’de (BTC) yapılacağını belirtti.

Koruma Stratejileri

Yatırımcıların her iki yönde varlık fiyatlarındaki dalgalanmalardan korunmalarını sağlayan popüler bir türev ürünü olan opsiyon sözleşmeleri, belirli bir aralıkta bir varlığın satın alınmasını ya da satılmasını sağlar.

OKEx’in yaptığı açıklamalara göre, Bitcoin opsiyon sözleşmesi Black-Scholes fiyatlandırma modeline dayanacak. Bu model, 1970’lerin başından beri geleneksel varlıklarda opsiyonların fiyatlandırma modelinin temelini oluşturan bir değerleme algoritması olarak karşımıza çıkıyor. Sözleşme, gerçek zamanlı verileri kullanacak ve platformun tüm ticaret altyapısının yenilenmesinin bir parçası olarak sunulacak.

Bunun yanında borsa, mevcut marj işlemleri, vadeli işlemler ve sürekli takas piyasalarının yanı sıra farklı seçeneklerin piyasaya sürülmesi ile OKEx kullanıcıları için mevcut olan işlem ve koruma stratejilerini çeşitlendireceğini ifade ediyor.

OKEx’in finansal piyasa direktörü Lennix Lai konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullanıyor:

Opsiyon işlemleri yatırımcıların kripto varlıklarının oynaklığını yönetebilmelerini, fiyatlandırmasını ve hedge edebilmelerini sağlayan benzersiz bir araçtır.

Kaynak: Cointelegraph

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.