Obortech DeFi Smart Hub: Gerçek Anlamda Merkezi Olmayan Bir Tedarik Zinciri Çözümü

İlayda Peker
Sorumluluk Reddi: Bu makale sponsorlu bir yazıdır. BitcoinHaber, bu makale içeriğinde geçen herhangi bir ürün ya da hizmetle ilgili hasar ya da kayıplardan sorumlu değildir ve sorumlu tutulamaz. BitcoinHaber, bu sponsorlu yazıda adı geçen şirket ve şirketin sunduğu ürün veya hizmetlerle ilgili olarak okuyucuların kendi araştırmalarını özenle yapmalarını şiddetle önermektedir.

Küresel tedarik zinciri endüstrisinin, işlerini yürütmek amacıyla günlük olarak onlara bağımlı olan diğer birçok endüstrinin temel bir parçası olarak hareket ettiği için 2.8 trilyon dolar değerinde olduğu tahmin edilmektedir. Bununla birlikte endüstri, düzensizlik ve farklı teknik yeteneklere sahip farklı aktörler ile boğuşmaktadır. Tüm maliyetlerin %20’si, diğer endüstrilerden önemli ölçüde daha yüksek olan ve sektördeki karmaşıklıkların arkasındaki temel nedenlerden biri olan dokümantasyona gider.

Gıda ve biyoloji endüstrisinde, sıcaklık değişimleri veya ürünlerin çalınması nadiren gerçek zamanlı olarak tespit edilir. Aslında sıcaklığa duyarlı ürünlerin tahmini %20’si, yalnızca soğuk zincir kesintisi nedeniyle nakliye sırasında zarar görür. Konteyner hırsızlığı aynı zamanda, küresel kargo hırsızlığının şu anda dünya çapında 25 milyar ABD dolarının üzerinde olduğunun tahmin edildiğini öne sürdüğü bir şekilde sektördeki en önemli kayıp nedenlerinden biridir.

Tedarik zinciri endüstrisinin karşılaştığı bu sorunların çoğu, çalıştırılması ve yönetilmesi kolay ortak bir lojistik merkez ile eklenen gerçek zamanlı veri sistemi kullanılarak kolayca çözülebilen lojistik ve teknik yeteneklere indirgeniyor. Blok zinciri kendi içinde tedarik zinciri endüstrisinin sorunlarının çoğunu çözmek için kullanılırken, şimdiye kadar temel sektörden ziyade müşteri merkezliydi. Obortech’in Defi Smart Hub’ı burada devreye giriyor. Obortech, tedarik zinciri endüstrisini yenilemek için en iyi Defi ve IoT çözümlerini entegre eden Blockchain tabanlı bir merkez geliştirdi.

Smart Hub: En İyi Lojistik Çözümü İçin IoT ile Birleştirilmiş Çözüm

Smart Hub, DeFi akıllı sözleşmeleri ve daha iyi şeffaflık ve güvenlik sağlayacak IoT cihazları aracılığıyla gerçek zamanlı veri akışı kullanılarak geliştirildi. Merkezi olmayan ağ, hub’ı açık API entegrasyonu yoluyla kullanabilen ve daha sonra iş akışını telefonlarından ve bilgisayarlarından yönetebilen bir dizi tedarikçi ve endüstri aktörü tarafından erişilebilen ortak bir platform görevi görüyor. Smart Hub, kullanıcılar için ortak bir sosyal platform görevi görecek ve topluluk, izleme için hangi verilerin kullanılacağı ve hangi veri sağlayıcılarının bir oylama sistemi aracılığıyla platformda kalabileceği gibi önemli kararlara oy verebilir.

Smart Hub platformu, Özel Hyperledger Fabric Blockchain ve Ethereum Public Blockchain’den oluşur. Tedarik Zinciri ve Pazaryeri DApp’leri Hyperledger Fabric ile oluşturulurken Ethereum, tokenomik ve token ödemelerini işlemek için kullanılır.

Böylece oyuncular arasında neredeyse gerçek zamanlı bilgi paylaşımına izin verilmiş olur. Herhangi bir yetkili iş ağı katılımcısı, bilgileri yalnızca ağ fikir birliği algoritması onaylarsa inceleyebilir ve güncelleyebilir. Blok zinciri defterinde saklanan bilgiler asla silinemez, bu nedenle blok zinciri, şeffaf ve adil ticaret sağlayan doğru, değişmez ve doğrulanabilir bir kayıt görevi görür.

Öte yandan Obortech, Moğolistan, Avustralya ve Avrupa’daki bir dizi önde gelen lojistik sağlayıcısı ile ortaklık kurdu ve bu firmalar, nakliye konteynerlerine takılan IoT cihazlarını kullanarak tedarik edilen mallar ile ilgili merkeze gerçek zamanlı veriler sunarak, tedarikçilere olası varış noktaları hakkında kesin bir fikir vereceklerdi.

Otomatik puanlama/derecelendirme sistemi, merkeze katılan yeni kişilerin geçmiş performanslarını ve işlem geçmişlerini analiz eder. Merkezi olmayan pazar, Smart Hub kullanıcılarına amaca uygun ürünler ve hizmetler sunmak için üçüncü taraf geliştiricileri ve hizmet sağlayıcılarını ağırlamaktadır. OBORTECH, şirketin daha geniş bir şekilde benimsenmesine doğru ilerledikçe, pazarın daha fazla inovasyonun doğduğu yer olmasını bekliyor.

Smart Hub’ı Diğer Tedarik Zinciri Çözümlerinden Farklı Kılan Nedir?

Tedarik zinciri endüstrisinde blockchain kullanımı yeni bir şey değil ve çiftlikten mağazalara kadar gıda tedarikini takip etmek için dünyadaki birçok önde gelen yiyecek ve içecek şirketi tarafından kullanılıyor. Bu firmaların daha iyi bir müşteri ilişkisi kurmalarına yardımcı oldu. Ancak Obortech’in DeFi entegrasyonlu çekirdek endüstrinin kendisi için çözümü türünün tek örneğidir. DeFi’yi insan hatasını ve farklı aktörlerin teknik yeteneklerindeki uyumsuzluğu ortadan kaldırmak için kullanma kararı, sektördeki temel lojistik sorunlarını çözecek ve milyarlarca dolar tasarruf sağlayacaktır.

DeFi Hub, malların sorunsuz taşınması için kullanılabilen ve aynı zamanda sektörde önemli bir faktör olan kaliteyi sağlayan programlanabilir akıllı sözleşmelere sahip olacaktır. Lojistik gecikmeler nedeniyle her gün milyonlarca değerde taze yiyecek ve sebze israf ediliyor ancak bu artık akıllı sözleşmeler kullanmakla ilgili bir sorun olmayacak. IoT cihazlarından gelen tüm veriler, yüksek güvenlik seviyesi sağlamak için blok zincirinde yönetilecektir.

Malların söz konusu bir süre içinde belirli bir varış noktasına aktarılması için tedarikçi ve taşıyıcı arasında bir sözleşme yapılabilir. Akıllı sözleşme, zamanında teslimatı sağlayacak yolculuğun belirli noktalarında tetiklenecek şekilde programlanabilir. Akıllı sözleşme ayrıca, akıllı sözleşmenin cezayı toplam ödemeden düşeceği, teslim edilen yiyeceklerin gecikmelerine ve kalitesine ceza verecek şekilde programlanabilir.

Bunlara ek olarak Obortech, Chain X ve Probit’te Initial Exchange Offering (IEO) yürütüyor. OBOT token IEO‘suna siz de katılabilirsiniz.

WebsiteTwitterFacebookTelegramLinkedin

Sorumluluk Reddi: Bu makale sponsorlu bir yazıdır. BitcoinHaber, bu makale içeriğinde geçen herhangi bir ürün ya da hizmetle ilgili hasar ya da kayıplardan sorumlu değildir ve sorumlu tutulamaz. BitcoinHaber, bu sponsorlu yazıda adı geçen şirket ve şirketin sunduğu ürün veya hizmetlerle ilgili olarak okuyucuların kendi araştırmalarını özenle yapmalarını şiddetle önermektedir.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Ripple (XRP) SEC’e Karşı Şimdilik Kısmi Zafer Kazandı!

Sonraki Haber

BitMEX Suçlamalarında Son Gelişme: Arthur Hayes Teslim Oldu!

İlgili Haberler