Novogratz: “2020 Bitcoin’in Yılı Olmalı”

İlayda Peker

Hem geleneksel piyasaların hem kripto para piyasasının salgın sebebiyle zor günler yaşadığı bir sır değil. Ekonomistlere göre günümüzde yaşanan finansal kriz 2008 yılında yaşanan krizi geride bırakacak ve çok daha kötü sonuçları olacak.

Bunun yanında Bitcoin’in 2008 finansal krizine tepki olarak ortaya çıkması sebebiyle bazı önemli isimler bu yılın Bitcoin ve kripto para yılı olması gerektiğini düşünüyor ve bu isimlerden biri de Galaxy Digital kurucusu Mike Novogratz

Bitcoin Yılı

22 Mart’ta, ABD kongresi 2 trilyon dolarlık ekonomik destek paketi üzerinde anlaşmazlığa düşmesinin hemen ardından paylaştığı bir tweet’te Novogratz şu ifadeleri kullandı:

Bitcoin önümüzdeki birkaç ay boyunca volatil olmaya devam edecek, ancak asıl önemli olan NEDEN yaratıldığı. Bu sebeple 2020 BTC‘nin yılı olacak ve olması gerekiyor.

Öte yandan bu ayın başlarında, geleneksel piyasalar 1987’den beri en kötü günlerini yaşadı. Bu durum Bitcoin’in %60’lık bir düşü yaşamasına ve 3.600 dolara kadar gerilemesine sebep oldu. Ayrıca salgının tüm dünyayı etkisine alması ve ciddi bir durum olduğunun anlaşılmasının üzerinden yaklaşık 5 hafta geçtikten sonra petrol savaşındaki son durumlar ve küresel talepler nedeniyle ekonomi daha da kötüleşti. Endişeli yatırımcılar bir gecede çok büyük bir satış dalgası gerçekleştirdi ve ani düşüşler yaşandı.

Bunun yanında 10 gün önce yatırımcılar güvenli liman olarak tanımlanan altın gibi varlıkları bile terk ederken ellerin nakit tutmak için yaptıkları satışlara yenilerini ekledi. Novogrtaz ise bu durumda Bitcoin’in büyük elden çıkarmalar rağmen güçlü olduğunu dile getirdi ve şu ifadeleri kullandı:

Bitcoin her zaman bir güven oyunuydu. Tüm kriptolar öyle ve neredeyse her şeyin buharlaştığı konusunda küresel bir güven var gibi görünüyor.

Umut Var

Tüm bu görünüme rağmen Novogratz’ın son açıklamaları umut dolu. Bu görüşe göre, sansüre dirençli bir değişim aracı ve enflasyonist olmayan bir hesap birimi olan Bitcoin, titizlikle dünya para sistemine alternatif olarak tasarlandı.

Ayrıca Binanc CEO’su Changpeng Zhao da salgının, geleneksel finansal sistemin ne kadar kırılgan olduğunu ortaya koyduğunu dile getirmişti.

Kaynak: Cointelegraph


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

BTC Almak İsteyenlerin Sayısı, Satmak İsteyenlerin Sayısını Geçti

Sonraki Haber

FED, Sınırsız Hazine ve Menkul Kıymet Alacak!

İlgili Haberler