NOS Coin Nedir?

nOS Projesi Nedir?

Merhaba sevgili okurlar. nOS projesinin Temel Analiz’i ile karşınızdayım. Bu yazımız ile “nOS Coin Nedir? nOS Platformu Nasıl Çalışır?” sorularına cevap bulmaya çalışacağız.

nOS Nedir?

nOS; merkeziyetsiz (DApp) ve merkezi yönetim şemasına sahip uygulamaların, kullanıcı tabanlarını büyütmelerine, gelir potansiyellerini artırmalarına ve blockchain teknolojisinin sunabileceği yeni iş modellerini kullanarak erişimlerini artırmalarına olanak tanıyan bir “hepsi bir arada” platformdur.

nOS blokchain’ler ve kripto paraları kullanarak uygulamalar keşfedip veya oluşturabileceğiniz bir yer.

Blockchain teknolojileri, uygulama içerik oluşturucularının gelir getirici stratejilerini genişletmeleri için yeni olası iş modelleri sunarken, işletim sistemleri tarafından yönetilen hizmetlerin getirdiği teknik sınırlamalar ve politikalar nedeniyle genellikle bu fırsatlardan yararlanamazlar. (ör. Apple iOS / macOS, XCode ve App Store, Google Android ve Play Store, Microsoft Windows ve Windows Mağazası).

Ayrıca, bu yeni iş modellerinin verimli bir şekilde uygulanmasını destekleyen geliştirme çözümleri (blockchain API’leri ve SDK’lar) eksikliği de var.

Tüketici tarafında ise, aynı işletim sistemi tarafından yönetilen bu hizmetler tarafından sağlanan şeffaf olmayan ve tekelleştirilmiş hizmetlere katılmadan internetteki uygulamaları keşfetmek ve kullanmak neredeyse imkansız.

nOS’un Amacı Nedir?

Uygulama geliştirme, dağıtım ve keşfin bu tekelleşmesi, bir dizi başka sorunu da beraberinde getiriyor:

 • Uygulamaların bir App Store’da nasıl sıralandığı konusunda şeffaflık yok.
 • Tedarikçiler (örneğin Apple ve Google), kendi hizmetleriyle rekabet eden uygulamalar için kasıtlı olarak dezavantajlı ortamlar düzenleyebilir.
 • Merkeziyetçi tedarikçiler kripto para uygulamalarını yasaklıyor ve mağazalarından kaldırıyor.
 • Tedarikçiler, uygulama gelirlerinin büyük bir yüzdesini alıyor.
 • Uygulama iş modelleri genellikle satış, abonelikler, reklamcılık, yönlendirmeler, veri madenciliği veya potansiyel olarak müdahaleci ve gizliliği ihlal eden diğer yöntemlerle sınırlı.
 • Ücretsiz ve açık kaynak uygulamaların, çoğunlukla kullanıcılarından gelen bağış ve sponsorluklara güvenmekten başka bir gelir modeli yok.

nOS; bu sorunları tüketiciler ve içerik oluşturucuları için uygulama, web ve kripto para birimi deneyimini revize ederek uygulama ve içerik geliştirme, para kazanma, keşif ve etkileşim için yeni çözümler sunarak çözmeyi amaçlıyor.

nOS’ta Ne Gibi Özellikler Var?

Tarayıcı (Browser)

nOS üzerinde kripto paralarla entegre olan uygulamaları kolayca kullanabilirsiniz.

Uygulama mağazası (App Store)

Tamamen seçmen tarafından seçilen küratörler (idareci ,sorumlu) tarafından yönetilen uygulamaların listelenip keşfedilebildiği merkezi olmayan bir portal.

Kripto Cüzdan

NOS Network’te dijital varlıkları gönderin, alın ve stake edin. Ayrıca temsilci (delegate) ve küratörleri oylamanız da mümkün.

Borsa (Exchange)

nOS, kripto paraları ve diğer dijital varlıkları doğrudan nOS Tarayıcı’dan kolayca takas edebilmenizi sağlıyor (Benim en çok dikkatimi çeken özellik bu oldu).

NOS Coin Nedir?

Projenin coin’i olan NOS Coin, ARK blockchain framework’ü ile oluşturulmuş. ARK, blockchain geliştirmede modüler ve güvenli bir yaklaşım sağlayan birçok özellik sunuyor:

 • Hızlı ve verimli konsensüs algoritması (DPoS, Delegated Proof of Stake)
 • Yazı tipi kod tabanı
 • Modüler dizin yapısı
 • Eklenti framework’ü
 • Kapsamlı İşlem Arayüzü (AIP-29)
 • Açık kaynaklı ekosistem kaynakları (cüzdan, block explorer, SDK’lar vb.)

Ayrıca nOS, ARK ekosistemindeki bir bridgechain ile de uyumlu. Bridgechain’ler, ARK ana ağı ve ARK Core üzerine inşa edilmiş diğer bridgechain uyumlu blockchain’lerle etkileşim kurma yeteneğine sahip.

Özetle nOS ve ARK, her iki platformun da gelişmesine ve büyümesine katkıda bulunan üretken bir stratejik ve teknik ortaklık yürütmekte.

TAKIM

nOS ekibi, blockchain ve akıllı sözleşme geliştirme geçmişine sahip deneyimli geliştiriciler ve araştırmacılardan oluşuyor. Birçok üyesi NEO Blockchain’i geliştirmiş. Bunlar önemli veriler.

Partnerler

Proje hakkında daha fazla detay için lütfen Whitepaper‘a göz atınız.

Twitter’a giriş tarihleri Ocak 2018. Takipçi sayıları 12.500. Oldukça iyi!

Telegram’da bu sayı 7871.

NOS Coin Nasıl Satın Alınır?

Borsalarda NOS kısaltmasıyla işlem gören NOS Coin’e Türkçe dil desteği ve düşük komisyon oranları ile adından sıkça söz ettiren dünyanın en yüksek işlem hacmine sahip olan kripto para borsası Binance üzerinden ulaşabilirsiniz.Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Justin Sun, TRON’un Bir “Shitcoin” Olduğunu Dile Getirdi!

Sonraki Haber

“Amerika Dijital Dolar Konusunda Elini Çabuk Tutmalı”

İlgili Haberler