Nominex Borsası İncelemesi: Test, Değerlendirme ve 2021 Rehberi

Bitcoin Haber

Nominex, 28 Ağustos 2019 tarihinde piyasaya sürülen merkezi bir kripto para borsasıdır. Şeyseller merkezli kripto para borsası, regülasyon konusunda da gerekli lisanslara sahip. Borsanın Estonya Finansal İstihbarat Birimi (FIU) tarafından kayıt ve lisans altına alındığı biliniyor.

Oldukça kolay ve basit bir kullanıcı arayüzüne sahip olan kripto para borsası özellikle kripto para sektörüne yeni girenlere ve piyasada uzun süredir aktif olarak yer almayan kripto para yatırımcılarına hitap etmekte. Buna rağmen daha tecrübeli ve ileri seviye kullanıcıların da Nominex kullanırken rahat edebileceği bilinmekte. Nominex’in öne çıkan noktalarından birisi ise güvenilir varlıkları destekliyor olması. Borsadan kullanıcılara kolaylıkla kripto para transferi yapılabilmekte ve birçok borsanın sıkıntı yaşadığı şu günlerde Nominex bunların önüne geçmekte. Kullanıcılar alım satımlardan kazanç elde ettikçe bunları kendi hesaplarına çekebilmekte.

Nominex 50’den fazla kripto para biriminin alım satımını desteklemesi ile de kesinlikle ön plana çıkıyor. Önde gelen işlem çiftlerinin ise BTC, ETH, USDT ve USDC olduğu bilinmekte. Nominex müşterileri bunlara ek olarak anında para yatırma ve en üst düzey güvenlik önlemlerine de ulaşabilmekte. Kullanıcılar “Koinal” veya “Mercuryo” platformlarını kullanarak Visa veya Mastercard tabanlı kartları ile para yatırabilmekte. Hiçbir KYC istemeyen para yatırma ve alım satım yapma imkanı sunan Nominex, günlük 3 BTC değerinde alım satım için kimlik doğrulaması istemiyor.

Nominex merkezi bir kripto para borsası olarak müşterilerin fonlarını ve kripto paralarını da güvenle tutmakla sorumlu. Borsa tam olarak bu sebepten yatırılan kripto paraların ve fonların %99’unu “soğuk depolama cüzdanlarında” tutuyor. Soğuk depolama cüzdanları sektörün en güvenli cüzdanları arasında görülmekte ve Nominex buna ek olarak çoklu imza teknolojisi ile güvenliği bir üst seviyeye kadar taşımakta.

Nominex’in rakiplerinden ayrılmasını sağlayan bir diğer özelliği ise birçok yarışma, turnuva, airdrop ve buna benzer fırsatlar sunması olarak biliniyor. Kullanıcılar borsadan alım satım yaparken aynı zamanda farklı şekillerle de para kazanma şansına sahip oluyor.

Nominex, eşsiz token dağıtma modeli ile de kullanıcılara önemli bir imkan veriyor. ICO yapmak veya tokenleri direkt satmak yerine şirketin eşit dağıtıma sahip bir model tercih ettiği görülmekte. Aslında Nominex’in NMX tokenlerinin dağıtımı hala devam etmekte ve bunun için farklı yollar kullanılmakta. Aralık 2020 tarihinde alınan bir karara göre token dağıtımı Nisan 2021 tarihine kadar devam edecek. Nisan 2021 tarihine kadar normalde 193 milyon NXM dağıtılacaktı ancak yakın zamanda bunda da değişime gidildi.

Token dağıtımının 1 yıl yerine 100 yıl daha sürmesi planlanıyor. Yeni plana göre token dağıtımı 100 yıla kadar sürecek ve bu sayede devamlı olarak talep olması sağlanacak. Dağıtım modelinin temeli ise her hafta daha az miktarda token dağıtmaya dayanmakta. Bu sebeple ilk yıl sadece 3.170.800 NXM token dağıtılacak. Bunun NXM fiyatı üzerinde pozitif bir etkisinin olması tahmin ediliyor. Dağıtılan coinlerin sayısı bilindikçe ve bunlar her hafta daha da azaldıkça fiyata yönelik pozitif etki de artacaktır.

Nominex Hangi Kripto Para İşlem Çiftlerini Destekliyor?

Nominex toplamda 50 kripto para biriminin alım satımını destekliyor. Bunların temel rezerv para birimlerinin ise BTC, ETH, USDT ve USDC olduğu biliniyor. Ocak 2021 tarihi itibarıyla mevcut olan Bitcoin işlem çiftleri şu şekilde sıralanabilir:

 • BCH/BTC
 • LTC/BTC
 • ZEC/BTC
 • DASH/BTC
 • XMR/BTC
 • XRP/BTC
 • ETH/BTC
 • OMG/BTC
 • TRX/BTC
 • BAT/BTC
 • ZRX/BTC
 • LINK/BTC
 • DOGE/BTC
 • BAND/BTC
 • YFI/BTC
 • STMX/BTC
 • COMP/BTC
 • LEND/BTC
 • UNI/BTC
 • AAVE/BTC
 • EXMR/BTC

Nominex Ücretleri ve Komisyonları

Nominex kripto para borsası da aynı diğer borsalar gibi komisyon alıyor. Nominex’in öne çıkan özelliği ise bunların NMX token kullanımı ile önemli ölçüde azalması. Nominex hesabı üzerinde NMX tutanların işlem ücretleri otomatik olarak belirli oranlarda düşürülecek. NXM yatırımcıları ilk yılda yaptıkları bütün işlemlerden %50 komisyon indirimi kazanacak. İkinci yılda bu oran %30’a, üçüncü yıl %20’ye, dördüncü yıl %15’e ve beşinci yıl ise %10’a gerileyecek.

Buna ek olarak işlem ücretlerinin direkt olarak kullanıcının ulaştığı seviyeye göre de değiştiği biliniyor. Kullanıcıların “seviyeleri” ise 30 günlük sürede USDT bazında ulaştıkları işlem ücretlerine göre değişmekte. Kullanıcılar 30 günde ne kadar fazla işlem hacmine ulaşır ve NMX tutarsa seviyeleri de buna göre belirleniyor. Her gün 00.00 (UTC) itibarıyla ticari hacim ve NMX bakiyeleri hesaplanıp buna göre seviyeler açıklanmakta. Kullanıcının seviyesine göre de piyasa yapıcı veya alıcı işlem ücretleri de bir saat sonrasında ayarlanmakta.

Detaylı bilgiler ve kullanıcıların hangi seviyede ne kadar komisyon indirimi kazandığı aşağıdaki görselden net bir şekilde görülebilmekte.

Nasıl Nominex Hesabı Açılabilir?

İlk Adım: Kayıt

Kayıt süreci oldukça basit ve hızlı bir şekilde yapılabilmekte. Nominex’in resmi internet sitesini ziyaret ettikten sonra “Get Started” sekmesine tıklayın.

Nominex kripto para borsası daha sonra sizden e-posta adresinizi ve şifrenizi isteyecek. Güçlü bir şifre oluşturmak sizin saldırılara karşı daha güvende olmanızı sağlayacaktır. Güçlü şifre için ise en az bir harfi büyük yaparak numara ve harf kombinasyonları oluşturun. Kullanıcı sözleşmesini ve gizlilik politikasını kabul ettikten sonra ise “Create Account” sekmesine tıklayabilirsiniz.

İkinci Adım: Hesabınızı Onaylayın ve 2FA Yapın

Kullanıcılar bu noktadan sonra bir onay e-postası alacak. Onay e-postasına tıklayanlar ise hesaplarını aktif hale getirebilecek. Bu noktadan sonra ise en üst düzey güvenliğe ulaşmak için 2FA yani çift faktörlü doğrulama aktif hale getirilebilecek.

Üçüncü Adım: Onaylama ve KYC

Kullanıcılar bu adımlardan sonra eğer daha fazla doğrulama yapmak istemezse direkt olarak bu noktadan sonra günlük 3 BTC’lik limit ile alım satım yapabilir. Kullanıcılar bu sebeple daha fazla hacme ulaşmak için Level 1 ve Level 2 doğrulamayı hayata geçirmek isteyebilir.

Bunu yapmak için ise “Profiles” sekmesine tıklayıp, “Upgrade to next level” seçeneğine ilerlemeniz gerekiyor. Buna ise “Account verification” bölümünden ulaşmanız mümkün. Bunun devamında ülkenize ait kimliğiniz ile KYC sürecine başlayabilirsiniz. Daha sonra cep telefonunuzu ve kimlik kartınızı doğrulayıp, yaşadığınız yere ait bir ikametgah belgesini sisteme eklemek zorundasınız.

Eklediğiniz evraklar 3 aydan daha eski olmamak zorunda. KYC’nin en son sürecinde ise dosyalarınızla beraber bir selfie çekmeniz gerekiyor. Bundan sonra her şey 3 dakika ile 24 saat arasında tamamlanmakta.

Eğitim Platformu

Nominex’in bir diğer önemli özelliği ise eğitim platformu olarak biliniyor. 150 dakikadan fazla birçok video içeriğin yer aldığı platform, 300 USDT’ye kadar da ödül vermekte.

Nominex ile Kripto Para Alım Satımı Yapmak

Fon yatırma

Nominex ile kripto para alım satımı yapmak için ilk olarak ana sayfadaki “Wallet” yani cüzdan sekmesine tıklamanız gerekiyor. Burada istediğiniz miktarda fonu borsaya yatırarak alım satım öncesi ilk adımı atmış olacaksınız. Nominex’e şu an itibarıyla itibari para yatırmak mümkün değil. Para yatırmaya tıkladığınızda ise size BTC veya bunun gibi kripto paraların özel cüzdan adresleri gösterilecek.

İtibari para yatıramasanız da itibari para ile kripto para alımı yapabiliyorsunuz. Ana sayfadaki “buy/sell crypto” sekmesine tıklayarak farklı kripto paraları itibari paralarla alabilirsiniz. Bunun için “Koinal” veya “Mercuryo” platformları kullanılmakta.

Nominex Üzerinde Kripto Para Alıp Satma

Nominex üzerinde istediğiniz kripto parayı aldıktan veya yatırdıktan sonra ise “Trade” sekmesine tıklayarak “Exchange” bölümüne gidebilirsiniz. Burada hem klasik hem de gelişmiş bir arayüz göreceksiniz. İstediğiniz işlem çiftini aşağıdaki görüntüdeki gibi seçtikten sonra bununla hangi kripto parayı almak veya satmak istediğinize de tıklayın.

İkinci aşamada ise emir bölgesinde istediğiniz emir tipini seçerek hemen şimdi mi alım yapmak istediğiniz veya başka bir fiyatı beklemek isteyip istemediğiniz seçiyorsunuz. Market order seçeneğini seçerseniz o anki fiyat üzerinden alım satım yapabilirsiniz.

Nominex buna ek olarak kullanıcılara limit, stop limit ve diğer popüler emirleri seçme şansı da veriyor.

Nominex Cüzdanı

Nominex daha önce belirtildiği gibi merkezi bir kripto para borsasıdır. Bu da borsanın kendi kripto para cüzdanına sahip olmasını sağlıyor.

Nominex Değerlendirmeleri

Nominex kripto para borsası hakkında internet üzerinde birçok farklı değerlendirme bulunuyor. Nominex profesyonel ve güvenilir bir kripto para borsası olmanın yanı sıra dolandırıcılık odaklı olmadığını da kanıtladı. Crypto Wisser üzerinde borsanın sıralamasının 5 üzerinden 3,95 olduğu ve 86 oya sahip olduğu görülüyor. TrustPilot üzerinde ise bunun 61 oyla 5 üzerinden 4,6 notuna sahip olduğu görülüyor.

Nominex aynı zamanda Revain.org üzerinde de 5 üzerinden 4,6 yıldıza sahip. Bu kadar fazla değerlendirmeye rağmen notu yüksek olan Nominex, yeni kullanıcılar bekliyor. Borsanın sunduğu cazip fırsatlar ise bunun eninde sonunda gerçekleşeceğini gösteriyor.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Binance Kripto Para Birimlerini Günlük Kullanıma Getiriyor

Sonraki Haber

Ünlü Stratejist: Bitcoin (BTC) 50.000 Dolara Doğru Gidiyor!

İlgili Haberler