Nokia, Veri Piyasası İçin Blockchain Teknolojisini Kullanacak

İlayda Peker

Blockchain teknolojisi her ne kadar kripto para birimleri ile hayatımıza girmiş olsa da aslında pek çok alanda kullanılıyor. Sağlıktan finansa, emlaktan seçimlere çok çeşitli alanlarda kullanılan Blockchain teknolojisi bu sefer de Nokia’nın radarına girmiş görünüyor.

Nokia ve Blockchain

Nokia, verilerin ve yapay zeka modellerinin güvenli paylaşımını kolaylaştırmak için bir hizmet olarak veri pazarı başlattı. Finlandiyalı firma, hareketinin CSP’ler ve işletmeler için dijital dönüşümü ve verilerden para kazanmayı sağlayacağını ifade ediyor.

Nokia’nın bulut ve bilişsel hizmetlerinden sorumlu Başkan Yardımcısı Friedrich Trawoeger açıkalamasında, “Müşterilerimizin etkili iş kararları alabilmek için verilere güvenli erişime ihtiyacı var. Nokia Data Marketplace ile şirketler ve CSP’ler artık dijital çalışma yöntemlerini yönlendirmek ve yeni gelir akışlarından yararlanmak için daha zengin içgörülerden ve tahmine dayalı modellerden yararlanabilir.” sözlerini kullanıyor.

Buradaki fikir, veri hacimleri artmaya devam ederken, yapay zeka ve makine öğreniminin işle ilgili karar vermede giderek daha önemli hale gelmesinden ortaya çıkıyor. Nokia, özel Blokchain aracılığıyla, Veri Pazarı’nın büyük, güvenilir veri kümelerine gerçek zamanlı erişim sağlayarak işletmelerin ve CSP’lerin stratejik karar vermede verileri kullanmasına yardımcı olabileceğini ifade ediyor.

Blockchain’in Güvenilir Modeli

Yeni hizmet bunlara ek olarak müşteriler veya iş ekosistemi katılımcıları arasındaki veri alışverişlerinden para kazanarak işletmelerin ve CSP’lerin veri pazarı sağlayıcıları haline gelmesine de olanak tanıyor.

Analysys Mason’ın baş analisti Justin van der Lande konuyla ilgili açıklamalarında şu ifadeleri kullanıyor:

Veriler, gelecekteki tüm işleri yürütmek için gereken enerjidir; AI tabanlı en iyi içgörüleri oluşturmadaki başarıları için kritik öneme sahiptir ve en büyük veri kümelerine erişime ihtiyaç duyar. Kurumsal ortaklar arasında veri paylaşımı, eksiksiz veri kümeleri oluşturmada çok önemlidir. Nokia’nın Blockchain tabanlı Data Marketplace gibi güvenli bir platform kullanarak veri paylaşımını kolaylaştırması, işletmelerin yeni veri kümeleri oluşturmasını hızlandırır ve onlar için daha zengin iş ortaklıkları oluşturur.

Gelişmeler, küresel IoT bağlantısı ve dikey uygulamalar sunan Nokia Worldwide IoT Network Grid (WING) ile de örtüşüyor. Örnek olarak Nokia, WING’in varlık izleme çözümünün Nokia Data Marketplace’in blok zinciri tarafından daha hızlı dönüş için lojistik ekosistem ortakları arasında güvenli ve otomatikleştirilmiş veri alışverişi ve işlemler sağlamak için zenginleştirildiğini söyledi.Total
7
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Cardano (ADA) Yorumları ve Grafikleri: ADA’nın Hedefi 2.50 Dolar Mı?

Sonraki Haber

Coinbase’den Merkezsizlik Adına Önemli Adım: Genel Merkez Kapanıyor

İlgili Haberler