Negatif Oranlar Bitcoin İçin Bir Hediye Değil Mi?

İlayda Peker

ABD Başkanı Donald Trump bu hafta Federal Rezerv’e bir çağrı yaptı ve insanların birikimlerinden vergi alınmasını tavsiye etti. Bu durum Bitcoin boğalarının Trump’ı eleştirmesine sebep oldu.

Trump 11 Mayıs’taki bir tweet’inde uzun zamandır FED üzerinde yaptığı baskıyı yineledi ve Avrupa ile birlikte düşük faiz oranlarına devam etmeleri gerektiğini dile getirdi.

Negatif Faiz Oranları Hediye Mi?

Avrupa Birliği ilk olarak 2014 yılında negatif faiz oranları getirmişti. Trump ise bu dönemde de negatif faiz oranları olması gerektiği ile ilgili şu ifadeleri kullandı:

Diğer ülkeler negatif faizlerden yararlandığı sürece, ABD de bu “hediyeyi” kabul etmelidir. Büyük rakamlar!

Negatif oranlar temelde bankalarda para tutan kişilerin bu hizmet için ücret ödedikleri ve dolayısıyla tasarruf edilmesi şeklinde nitelendirilebilir. Fed başkanı Jerome Powell her ne kadar negatif faiz oranlarına karşı olduğunu ifade etmiş olsa da geçen ay eski bir yetkili tarihte ilk kez ABD dolarının negatif faiz oranlarının olumlu olabileceği yönünde bir gönderme yapmıştı.

Eski Minneapolis Fed başkanı Narayana Kocherlakota, “ABD Federal Rezervi, faiz oranlarını ilk defa sıfırın altına çekerek hızla derinleşen bir durgunlukla mücadele etmeli.” ifadelerini kullanmıştı.

Geleneksel Para ve Birikimler

Trump’ın açıklamaları Bitcoin yarılanamasının gerçekleştiği ve BTC’de enflasyon oranının altının bile altına düştüğü gün geldi. Kripto para piyasasından önemli isimler de bu konuyla ilgili açıklamalar yapmakta gecikmedi.

Örneğin; Gemini borsasının kurucu ortağı Tyler Winklevoss, “Fed, kontrollü bir Weimar stratejisi benimserken, Bitcoin üçüncü yarılanmasını tamamladı” ifadelerini kullandı.

Bir altın savunucusu olan ve Bitcoin hakkındaki sert eleştirileri ile tanınan Peter Schiff bile negatif oranların bir hediye olmadığı yönünde eleştiriler yaptı.

Bunun yanı sıra analistlere göre negatif faiz oranlarının oluşabilmesi için ekonomide enflasyon yükselecek ve bu da hayat standardını düşürecek. Dolayısıyla aslında bu durum Bitcoin için bir hediye olması beklenirken olumsuza da dönebilir. Çünkü insanların harcama gücü düşebilir ve yatırım oranları da aynı seviyede azabilir…

Kaynak: CointelegraphTotal
2
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

BTC Yorumları: BTC/USD Teknik Analizi 13/05/2020

Sonraki Haber

Tezos, EOS ve XRP İşlemleri Değer Aktarımı Sağlamıyor Mu?

İlgili Haberler