Nafter, Dünyanın İlk NFT Sosyal Ağının Küresel Lansmanını Duyurdu

İlayda Peker

Nafter, dünyanın ilk ve tek NFT sosyal ağını başlatmaya hazır olduklarını açıkladı. NFT sosyal medya platformunun arkasındaki ekip, 3 Eylül’den itibaren herkesin erişebileceği bir web uygulamasının dünya çapında kullanıma sunulacağını duyurdu. NFT sosyal ağı, sanatçıların ve influencer’ların fotoğraf ve videolar da dahil olmak üzere sosyal medya gönderileri biçiminde NFT’leri basmasına olanak tanıyan, türünün tek örneği olarak tanımlanıyor.

Nafter Nedir?

Nafter, 3 Eylül’den itibaren 50 milyonluk toplam takipçilerinin sosyal medya NFT’lerini satın almalarına izin verecek resmi Nafter Elçileri olmaları için büyük bir üst düzey influencer, yaratıcı ve sanatçı grubunu işe aldı. Nafter sayesinde artık NFT’ler sadece dijital maymunlar veya pikselli dijital sanat için değil. Nafter, influencer’ların NFT alanına, “İçerik NFT’lerini” basabilecekleri, satabilecekleri ve toplayabilecekleri, kullanımı kolay, hepsi bir arada bir platformla girmelerine izin veriyor.

 NFT’ler ekosistem etrafındaki heyecan zirveye ulaştığı için her sektöre hitap ediyor gibi görünüyor. NFT’ler ilk olarak 2018’de piyasaya sürüldü ve yaklaşık üç yıl boyunca öncelikle önde gelen spor kulüpleri ve oyun içi varlıklar için bir hayran token’ı olarak kullanıldı. Ancak 2021 her şeyi değiştirdi ve Coca-Cola, Gucci, TIME, Louis Vuitton ve daha pek çok popüler marka NFT ekosistemine dahil olmak istiyor.

Talep ve heyecan , neredeyse üç yıldır düşük kalsa da günümüzde erken NFT koleksiyonlarının milyonlarca yatırım gördüğü bir noktaya ulaştı. 10.000 benzersiz avatar koleksiyonu olan CryptoPunks ve 100 rock JPEGS koleksiyonu olan ETHrocks, bu yıl on milyonlarca değerinde yatırım aldı. Açıklamalardan da anlaşılacağı gibi, Nafter NFT sosyal ağı gibi sektörde ilk olan bir ürün ve şimdiden Instagram’ın ve hatta Facebook’un beğenisini geride bırakarak içerik oluşturucuların ve influencer’ların içeriklerini NFT olarak satabilecekleri dünyanın ilk sosyal ağı haline geldi.

Instagram’a Rakip Olabilir Mi?

Whatsapp, Instagram ve Facebook’un bugüne kadar bu kadar büyük bir başarı elde etmesi, öncelikle bir endüstri olmaları ve daha sonra endüstri devleri haline gelmelerinden kaynaklanmaktadır. Benzer şekilde Nafter, influencer’ların hayran etkileşimini yeni bir düzeye taşıyor. Sosyal medya çılgınlığı, birçok sosyal medya fenomeninin ünlü statüsü elde etmek için gittiği ve hatta kendi markalarını başlattığı yere doğru evrildi. Bu, influencer tabanlı ürünler için büyük bir pazar olduğunu gösteriyor.

 Influencer NFT’leri, özel bir etkinliğin veya benzersiz bir hatıranın fotoğrafı olmaları açısından benzersiz olacak. Bu noktada proje insanların satın aldıkları NFT’ler düşünüldüğünde, influencer NFT’lerinin talep göreceğine kesinlikle inandıklarını ifade ediyor. NFT heyecanı hızla ilerliyor, sanatla başlayıp daha sonra spora, ardından marka entegrasyonuna ve şimdi NFT’ler aracılığıyla bir sonraki doğrudan etkileşim ve müzayede seviyesine taşındı.

Buna ek olarak Instagram’ın bir NFT piyasası başlatma hazırlığında olduğu ve yakın zamanda influencer’ların NFT satmasına izin vereceği yönünde iddialar olduğu ifade ediliyor. Ancak Nafter’in bu noktada daha rafine ve etkileşimli bir ürün piyasaya sürerek bir adım önde olacağı belirtiliyor.

Nafter’in İlk NFT Sosyal Ağı

İlk NFT Sosyal ağı, potansiyel olarak sosyal platformlar arasında yeni bir rekabet çağını tetikleyebilecek yeni bir etkileşim yolu için dijital bir pazar yeri görevi görecek. Eğilim göz önüne alındığında, yalnızca bir NFT pazarını entegre etmek büyük bir mesele olmasa da, diğer benzer projelerin bolluğu arasında yeni bir kullanım örneği bulmak büyük bir mesele. İster sanat ister tarih eseri olsun, çeşitli ürün türleri için NFT pazar yerleri var, ancak Nafter’in geliştirdiği etkileşimli ortamın hiçbir yerde olmadığı düşünülüyor.

Bunlara ek olarak NAFT projesinin yerel token’ıdır. Ekosistemin yakıtı olarak hareket edecek NAFT’nin yakın zamanda Gate.io’da piyasaya sürüldüğü ve yeni bir küresel izleyiciye erişim sağladığı ifade ediliyor. Yerel token kazanmak için staking yapılabilecek ve her hayrana favori influencer’larının NFT’lerini uygulamalı olarak elde etme şansı tanımak için farklı etkileşim ve katılım bölümleri olacak.

Nafter hakkında daha fazla bilgi edinmek için Nafter.io‘yu ziyaret edebilirsiniz.

TwitterTelegramInstagram

Sorumluluk Reddi: Bu makale sponsorlu bir yazıdır. BitcoinHaber, bu makale içeriğinde geçen herhangi bir ürün ya da hizmetle ilgili hasar ya da kayıplardan sorumlu değildir ve sorumlu tutulamaz. BitcoinHaber, bu sponsorlu yazıda adı geçen şirket ve şirketin sunduğu ürün veya hizmetlerle ilgili olarak okuyucuların kendi araştırmalarını özenle yapmalarını şiddetle önermektedir.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Bitcoin Fiyatında Sinyaller Karıştık. BTC’nin Bir Sonraki Yönü Neresi?

Sonraki Haber

CEO’dan Önemli Açıklamalar: Binance’in Amerika Planları Ne Yönde? 

İlgili Haberler