Nadir Görülen Bu Metrik Bitcoin Fiyat Hareketi İçin Hangi Yönü İşaret Etti?

Mert Bahçe

Lider kripto para birimi Bitcoin’i 56.000 dolar seviyesindeyken “aşırı ucuz” olarak gösteren bit fiyat metriği şu an ender olarak görülen aşırı satım bölgesinde yer alıyor. BTC, geçtiğimiz gün 50.000 dolarlık barajı aşarak önemli bir sıçramaya imza attı.

NVT Sinyali Nedir?

Analitik platformu LookIntoBitcoin’in kurucusu Philip Swift, 6 Aralık’taki bir tweet’inde Bitcoin Advanced NVT sinyalinden gelen sinyalleri değerlendirdi. Advanced NVT, piyasa değeri ve ağ hacmini kullanakara Bitcoin’in belirli fiyat noktaların aşırı alınıp satıldığını hesaplayan bir metriktir. Swift, kasım ayının sonlarında BTC/USD paritesi 56.000 dolara düştüğünde bir sıçramanın beklendiğini öne sürmüştü.

Söz konusu metrik, cuma günü kaydedilen tasfiyenin akabinde spot fiyatla aynı doğrultuda düştü. Bunun yanı sıra olası bir artı daha 2015’ten bu yana yalnızca altı kez kaydedilen NFT, aşırı satım bölgesini işaret etti. Başarılı analist Swift mevcut durum için ise şunları bildirdi: “Şu anda piyasa çok fazla korku bulunuyor. Bu bana boğa hissiyatı veriyor. Birçok gösterge dibe yaklaştığımızı gösteriyor. Advanced NVT sinyali, zincir içi işlemlere göre fiyata bakar. Daha önve yalnızca sınırlı sayıda bu kadar fazla satıldı ve her seferinde güçlü bir sıçrama sağladı.”

Bitcoin Alım Satım Bölgesi Yorumları

Öte yandan bazı yorumcular yatırımcılara kayıplardan kaçınmak adına bekleme tavsiyesinde bulunuyor. Bitcoin, dün 50.000 dolar bayrağını almasının ardından 51.440 dolara kadar yükseldi. Ünlü analist Pentoshi, satın alım bölgesi için 40.000 dolarlık fiyat bandını işaret etti.

Bununla birlikte spot fiyat hareketini Bitcoin’deki temel güçten ayırmak adına birçok neden bulunuyor. Bunların arasında tüm zamanların en yüksek hash oranı ve geniş satış eksikliği var. Ancak daha küçük yatırımcı, geçtiğimiz hafta boyunva pozisyonlarına eklemeler yaptı. Borsa akışı verilerinin kanıtladığı üzere yalnızca balinalar pozisyonlarını korudu.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Bitcoin Yönü Yukarı Çevirdi: Yükselişin Devamı İçin Hangi Seviyeler Kritik?

Sonraki Haber

Sandbox (SAND) Metaverse Evrenini Domine Ediyor!

İlgili Haberler