Mutlu Yıllar Bitcoin: Bitcoin’in 12 Yılı Nasıl Geçti?

İlayda Peker

On iki yıl önce 31 Ekim 2008’de, siberpunklardan, siber güvenlik mühendislerinden ve diğer programcılardan oluşan küçük bir grup, Satoshi Nakamoto adlı anonim bir kişiden e-posta aldı.

Whitepaper E-mail İle Geldi

Satoshi yukarıda bahsi geçen kişilere mütevazi bir şekilde “Bitcoin: Eşler Arası Elektronik Nakit Sistemi” başlığı ile 9 sayfalık bir belge sundu. Belgede bu sistemin,bankalara veya finansal düzenleyiciler gibi üçüncü şahıslara ihtiyacı olmadığı her Bitcoin (BTC) sahibinin, bilgisayarında/çevrimiçi cüzdanında/kripto para borsasındaki özel anahtarlar ile kendi bankası olabileceği ifade edildi.

Whitepaper’da yapılan açıklamalarda, “Tamamen eşler arası bir elektronik nakit sürümü, çevrimiçi ödemelerin bir finans kurumundan geçmeden doğrudan bir taraftan diğerine gönderilmesine izin verir. İhtiyaç duyulan şey, güven yerine kriptografik kanıta dayalı, herhangi iki istekli tarafın güvenilir bir üçüncü tarafa ihtiyaç duymadan doğrudan birbiriyle işlem yapmasına izin veren bir elektronik ödeme sistemidir.” ifadeleri kullanılıyor.

Bitcoin’in 12 Yılı

Bitcoin‘in ilk destekçileri, ilk BTC koduna katkıda bulunan Gavin Andresen, Nick Szabo ve Hal Finney idi. Satoshi, ağın artık emin ellerde olduğunu Andresen’e e-posta ile gönderdikten sonra, diğer projeleri üzerinde çalışacağını ve temas kurmayı bıraktığını belirtti.

Bunun yanı sıra ABD’li bir girişimci Roger Ver, online mağazasında Bitcoin‘i kabul etmeye başlayan ilk kişi oldu ve “Bitcoin Jesus” olarak tanındı.

Bunlara ek olarak Charlie Sheen, Carole Baskin, David Hasselhoff ve diğer altı ünlü kişi, kripto şirketi Halborn tarafından düzenlenen bir video kaydında yer aldılar. Videoda ünlü isimler Bitcoin’e iyi yıllar dileklerini iletti.

Ayrıca kripto para topluluğundan da pek çok isim BTC’nin 12. yaşını kutladı. Örneğin; Binance CEO’su Changpeng Zhao Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “Bitcoin 12 yıl önce bugün tasarlandı (doğmadı). 9 sayfalık bir tanıtım belgesi, bugün piyasa değeri olarak 250 milyar dolara dönüştü, hiçbir fon yaratılmadı, pazarlama bütçesi yoktu, ofis yoktu ve ücretli personel yoktu.” ifadelerini kullandı.


Total
4
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Almanya’nın En Büyük Bankalarından Biri Blockchain Adımı Attı!

Sonraki Haber

Ünlü CEO’dan “250 Trilyon Dolarlık” Bitcoin (BTC) Açıklaması

İlgili Haberler