Muir Glacier Fork’unun Ardından Blok Süresi Düştü

İlayda Peker

Ethereum Blockchain’indeki ortalama blok süresi, madencilik zorluğunun azalmasının ardından yaklaşık dörtte bir oranında düşüş gösterdi.

Ethereum Blok Süreleri

Ethereum blok gezgini Etherscan’da rapor edilen veriler, 1 Ocak’tan 4 Ocak’a kadar geçen sürede Blockchain’deki günlük ortalama blok süresinin 17.16 saniyeden 12.96’ya düştüğünü gösteriyor. Bu de %24.48 gibi daha kısa bir blok süresine işaret ediyor.

Açıkça görüldüğü gibi blok zamanındaki azalma, günlük olarak piyasaya sürülen blok sayısının artmasına ve dolayısıyla Ethereum (ETH) enflasyonunun artmasına sebep oldu. Etherscan’ın Ethereum blok sayısı ve ödül tablosuna göre, 1 Ocak boyunca madenciler 4.980 yeni blok ve 10.237 ETH oluşturdu. Bunun yanında 4 Ocak’ta Ethereum ağının madencileri 6.570 yeni blok ve 13.437 yeni ETH oluşturdu. Bu da blok sayısında neredeyse %32 ve blok ödüllerinde %31’den fazla bir artışa sebep oldu.

Muir Glacier Güncellemesi

Cointelegraph’a göre yukarıda açıklanan ve kısa sürede ortaya çıkan değişikliklerin tümü, 2 Ocak’ta gerçekleşen Muir Glacier hard fork’unun sonuçları olarak karşımıza çıkıyor. Bahsi geçen güncelleme sayesinde Ethereum Blockchain’indeki zorluk seviyesi bir süre daha ertelenmiş oldu. Ancak bu zorluk seviyesi artış protokolünün uygulanmaya başlamasıyla madencilik zorlukları yavaş yavaş artacak ve bir Ethereum piyasaya sürmek günden güne çok daha zor bir hal alacak.

Ethereum 2.0 güncellemesinden sonra gerçekleşmesi beklenen ve “zorluk bombası” olarak adlandırılan zorluk seviyelerinin artmasıyla eski Ethereum zincirindeki madencilerin faaliyet göstermesinin engellenmesi amaçlanıyor.

Bunun yanında bazı isimler bu zorluk bombası güncellemesinin tamamen kaldırılması gerektiğini düşünüyoru. Çünkü bu güncelleme sonrasında madencilik faaliyetlerinde ciddi düşüşler yaşanacağı düşünülüyor.Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

BTC/USD Teknik Analizi, Bitcoin Fiyat Tahmini

Sonraki Haber

Katar, Kripto Para İşlemlerini Engelledi

İlgili Haberler