Mt. Gox’tan Çalınan BTC’ler Craig Wright’ta Mı Ait?

Mt. Gox’tan Çalınan BTC’ler Craig Wright’ta Mı Ait?

Avustralyalı girişimci ve nChain kurucusu Craig S. Wright’ı temsil eden Londra merkezli bir hukuk firması olan SCA ONTIER LLP. şu anda faaliyet göstermeyen Mt.Gox borsasından çalınan 80.000 Bitcoin’in (BTC) bulunduğu adresi inceledi. Wright’ın avukatları, cüzdanın özel anahtarlarını içeren şifreli anahtarın 5 Şubat’ta meydana gelen bir hack girişimi sonucu Wright’ın bilgisayarından çalındığını iddia ediyor.

Öte yandan paylaştığı bir Twitter gönderisinde Mt. Gox CEO’su Mark Karpelès, Wright’ın “zarar ve pay için yasal sorumluluk kabul ettiğini” ileri sürmüştü.

Bununla birlikte bir Slack mesajında Wright, 80.000 BTC’nin çalınmadığını ve bu tutarın sahibi olduğunu yazmıştı.

Wright ve Gizemli Zenginliği

Kendisinin Bitcoin’in yaratıcısı Satoshi Nakamoto olduğunu iddia eden Wright, 2019 yılında ölen bilgisayar adli bilişim uzmanı Dave Kleiman ile birlikte çıkardığı 1 milyondan fazla kripto parayla gizemli Tulip Trust’ın anahtarlarına sahip olduğunu iddia etmişti.

Bunu karşılığında Kleiman’ın eşi sahip olduğu BTC’lerin %50’sini talep etti ve konuyla ilgili dava açtı. Dava sonucunda ise Wright’ın eski ortağının ailesine 500.000 Bitcoin ödemesi yapması kararı verilmişti. Ancak Wright’ın 1 milyondan fazla BTC’ye sahip olduğunu kanıtlayamaması sebebiyle bu karar geçersiz kılınmıştı.

Bununla birlikte Wright, kripto para birimine erişimi olduğunu kanıtlamak için mahkemeye kapsamlı bir Bitcoin adresi listesi verdi. Ancak daha sonra topluluk tarafından bu adreslerin bazıları Wright’ın yalancı olduğunun kanıtlanması için kullanıldı.

754 Milyon Dolarlık Adres

Şubat ayında bir reddit kullanıcısı yaptığı açıklamalarda Mt Gox hack girişimiyle ilişkili ilk adresi incelediğini ifade etmişti. Şu anki bilgilere göre bu adreste 79.957,20 BTC yani yaklaşık olarak 753,9 milyon dolarlık bakiye var.

Tüm bu kripto para birimi birikimi yıllardır dokunulmadan kaldı. Bununla birlikte insanlar bu kötü şöhretli adrese küçük miktarlarda BTC göndermeye devam ediyor. Cüzdanın harekete geçmemesinin arkasında iki sebep olabilir: Hack girişiminin arkasındaki isim ya cüzdana erişimi kaybetti ya da BTC’leri hareket ettirme riskini göze alamıyor.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.