Mt. Gox CEO’su Suçlamaları Düşürmeye Çalışıyor

İlayda Peker

Şu anda kullanılmayan Bitcoin (BTC) borsası Mt. Gox’un eski CEO’su Mark Karpeles, 2014 yılında eski bir borsa kullanıcısı tarafından açılan davayı sonlandırmaya çalışıyor.

8 Ocak’ta bir Chicago federal mahkemesinde yer alan belgelere göre Karpeles, Gregory Greene‘nin ilk iddialarının yanlış veya desteksiz olduğunu itiraf etmesi nedeniyle davanın düşmesini talep ediyor.

Karpeles’in avukatları “duruşma olmadan yargılama”nın (özet karar) yapılmasını talep ediyor. Tipik olarak, başvuran taraf “herhangi bir maddi gerçekle ilgili gerçek bir sorun” olmadığına inandığı zaman bu karar verilebilir. Kerpeles’in avukatları belgelerde yaptıkları açıklamalarda şu ifadeleri kullanıyor:

Bu davayı bütünüyle sona erdirmenin zamanı geldi.

Dönüşüm, İhmal ve Tüketici Sahtekarlığı İddiaları

Karpeles, özet kararın üç açıdan lehine verilmesini istiyor: Dönüşüm, ihmal ve tüketici sahtekarlığı. Karpeles’in avukatları konu ile ilgili, “Illinois yasalarının belirli bir görevi tanımadığı durumlarda mahkeme esasen daha fazla sorumluluk yaratan daha geniş yorumdan ziyade, sorumluluğu kısıtlayan dar yorumu genel olarak seçer.” ifadelerini kullanıyor.

Karpeles ayrıca Illinois’nin ekonomik kayıp doktrinin, Greene’nin tamamen manevi bir yaralanma iddiasına dayandığını iddia ettiği ihmal iddiasını yasakladığını savunuyor.

Geçmiş Mücadeleler

Mark Karpeles, borsanın hesabındaki yaklaşık 340 milyon yeni yani yaklaşık olarak 3 milyon doları zimmetine geçirmekle ve borsanın nakit bakiyesini şişirmek için borsa verilerini manipüle etmekle suçlanmıştı. Aralık 2018’de bu iddiaların kanıtlanamadığı ve bu suçtan Karpeles’in beraat ettiği ifade edilmişti.

Mart 2019’da eski CEO zimmete para geçirme suçlamalarından da beraat etti, ancak finansal kayıtlara müdahale etmekten suçlu bulundu.

Kaynak: CointelegraphTotal
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Türkiye’nin İlk Üniversite Blockchain Merkezi’nden Önemli Ortaklık

Sonraki Haber

Bithumb’dan Büyük Yatırım Hamlesi

İlgili Haberler