Mt. Gox Bitcoin’in Fiyatında Büyük Bir Çakılmaya Sebep Olabilir

İlayda Peker

Bitcoin fiyatı son 1 aydır çok iyi bir ivme çizdi ve 20.000 dolarlık eski rekorunu kırarak 42.000 dolar ile yeni bir rekora imza attı.Sonrasında beklendiği gibi ciddi bir düzeltme yapan 30.000 dolara kadar gerileyen Bitcoin (BTC) yazının yayın hazırlandığı sırada 36.600 dolardan işlem görüyor.

Analistler Bitcoin’de yaşanan düşüşün ve yeni bir ralli önündeki engelin Mt. Gox olabileceğini düşünüyor.

Mt. Gox ve Bitcoin

Mt. Gox, Wikipedia’ya göre “Magic: The Gathering Online eXchange”in kısaltmasıdır. Ancak yaratıcısı Jed McCaleb Bitcoin ile ilgilenmeye başladığında Mt. Gox’u bir kripto para borsasına dönüştürdü. Eğer mt. Gox olmasaydı Bitcoin ile ilgili hikaye çok daha farklı gelişebilirdi. Peki, neden kripto yatırımcıları uzun süredir kullanılmayan platform hakkında bir anda endişelenmeye başladılar?

Bloomberg’in haberine göre CoinLab, Mt. Gox kripto para borsasının mağdurları ve borsa ile anlaşmaya vardı. anlaşmaya göre mağdurlar kaybettikleri Bitcoin’in %90’ına kadarını talep edebilecekler. Bu da yaklaşık olarak 140.000 BTC’nin yeniden piyasaya girmesi anlamına geliyor.

Büyük miktarda Bitcoin’in piyasaya girmesi için şu an oluşan arz-talep oranını etkileyeceği için BTC’de büyük düşüşler yaşanabilir.

Mevcut Bitcoin Boğası

Günümüzde yaşanan Bitcoin boğa koşusu büyük ölçüde azalan arz tarafından kontrol edildi ve talebin çok büyük olması arzın az olması ile birleşince 42.000 dolarlık fiyatı getirdi. Dolayısıyla piyasaya girecek yeni Bitcoin arz oranını etkileyecek. Ayrıca bu Bitcoin’lerin satılması durumunda piyasada genel bir satış baskısı da oluşacak. Bu sebepler birleştiğinde ise BTC fiyatında çok büyük bir düşüşü yaşanabileceği düşünülüyor.

Bunlara ek olarak tarihsel verilere bakıldığında Mt. Gox’un her Bitcoin rallisini baltaladığı görülüyor. her ne kadar borsa Bitcoin’in gelişmesinde ilk başlarda büyük rol oynamış olsa da yaşanan çöküşten sonra deyim yerindeyse Bitcoin’in ve dolayısıyla kripto para birimlerinin başında bir karabasan gibi dolanıyor.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Bitcoin’de (BTC) Balon Tartışması Büyüyor!

Sonraki Haber

Bir Düşüş Dalgası Bitcoin’i (BTC) Nereye Kadar Geri Çekebilir?

İlgili Haberler