Microsoft, Tencent ve Diğerleri Ethereum Erişim Noktası Infura’yı Merkezsizleştirmek İçin Consensys ile Ortaklık Kurdu

Bitcoin Haber

Microsoft, Tencent ve 16 Web2 şirketi, Ethereum ekosistemine ana erişim noktası olarak görülen Infura ağını merkezsizleştirmek için Consensys ile ortaklık açıkladı. Bu iş birliği, MetaMask cüzdan servisi de dahil olmak üzere Web3 hizmetlerinde kesintilerin önlenmesinde kilit rol oynayan Infura ağında merkezsizliği artırmayı hedefliyor.

Consensys’ten Andrew Breslin, büyük şirketlerin blockchain altyapısı üzerine inşa edilen her katmanı merkezsizleştirmeyi amaçladıklarını ve Infura ile bir araya geldiklerini belirtti. Infura için merkezileşme sorununa çözüm olarak hizmet veren ve yılın dördüncü çeyreğinde piyasaya sürülmesi planlanan DIN, tek bir başarısızlık noktası olarak hizmet veriyor.

Breslin, Ethereum ve Polygon ağları için yük dengeleme desteği sunan DIN’in önemli özelliklerinden biri olarak bahsetti. Bu destek, bir kesinti durumunda, trafiğin bir veya daha fazla DIN ortağına yönlendirilebilmesi ve uzun vadede daha yüksek çalışma süreleri sağlanabilmesi anlamına geliyor.

Infura, Consensys tarafından geliştirilen ve Ethereum ile IPFS ağlarına API erişimi sunan bir hizmettir. Şu anda, birçok DApp, Ethereum blockchain’indeki gerçek zamanlı zincir verilerine erişmek için Infura’yı tercih ediyor. Kasım 2020’de Infura ağında yaşanan geçici bir kesinti, MetaMask cüzdanlarının çalışmamasına ve bu alandaki merkezileşme sorununa işaret etti.

Breslin, yeni duyurulan ortaklardan bahsetti ve mevcut veri setinin kapalı bir set olmadığını, Infura’nın diğer yüksek güvenilir internet altyapısı sağlayıcılarının DIN’e katılmasına açık olduğunu vurguladı. Ayrıca, gelecekte DIN’in ideal bir merkezsiz özerk organizasyon (DAO) veya her ortağın ağın yönü üzerinde demokratik bir söz hakkına sahip olmasına izin veren başka bir yönetim yapısı tarafından yönetileceğini açıkladı.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

UMA Coin: DeFi Platformunun Yerel Kripto Parası

Sonraki Haber

Kripto Para Piyasalarında SEI Coin Sıçraması: Circle’dan Yatırım Aldı

İlgili Haberler