Michael Burry’nin 2023 Tahminleri ve Yatırımcılar İçin Dersler

Bitcoin Haber

2023 yılında dünyanın en büyük şirketlerinin ekonomik tahminleri yanıldı. Bu durum, yatırımcılara önemli dersler sunuyor. 2008 krizinde short pozisyonlarından büyük kar elde eden Michael Burry, bu kez yanıldı. Peki bu hikayenin arka planında ne var ve yatırımcılar buradan hangi dersleri almalı?

Michael Burry, 2008 krizinde doğru tahminleriyle büyük kazançlar elde etmişti ve 2023’ün ikinci çeyreğinde 1,6 milyar dolarlık short pozisyonları bulunuyordu. Burry, büyük bir resesyon beklentisiyle iş gücünü azaltan şirketler gibi, borsa için de short pozisyonlar açtı. Bu pozisyonların boyutu zirvede 1,6 milyar dolara ulaştı.

Fakat beklenen resesyon gelmedi ve borsada bir çöküş yaşanmadı. Kripto para birimleri için de durum aynıydı; eğer bir resesyon olsaydı, riskli varlık olarak görülen Bitcoin’in fiyatı da S&P 500 ile birlikte düşerdi.

Burry’nin şirketi Scion Asset Management şu anda, Blackrock’un iShares Semiconductor ETF’sine karşı short satış yapıyor. Bu ETF’in üçüncü büyük varlığı olan Nvidia’nın fiyatı bu yıl üç kat arttı. 2008 krizinde doğru tahminlerde bulunan Burry, yapay zeka heyecanıyla artan talebin zayıflayacağını düşünüyor olmalı.

Burry ayrıca Elon Musk’ın Tesla’sına ve Cathie Wood’un Ark Innovation fonuna karşı da short pozisyonlar aldı. Bu hamleler onu gerçek bir kripto para karşıtı yapmaktadır. Kripto yatırımcılarının daha genç olduğu, bu kadar kaos yaşamadığı ve saçları grileşmediği 2021 yazında yaptığı uyarı hala herkesin aklında.

Geleneksel finansın asi ismi, kripto paraları “tüm zamanların en büyük spekülatif balonu” olarak tanımladı ve kripto alıcılarının “tüm zamanların en büyük çöküşüne” hazırlandığını söyledi.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin ve XRP Coin Piyasa Analizi ve Tahminleri

Sonraki Haber

Kripto Para Karıştırıcı Tornado Cash’e Yapılan Yaptırımlara Dava Açıldı

İlgili Haberler