Mezar Sandılar, Bitcoin Madencilik Çiftliği Çıktı

Mezar Sandılar, Bitcoin Madencilik Çiftliği Çıktı

Son bilgilere göre Çinli kolluk kuvvetleri yeraltı mezarı gibi görünen birkaç alanda kaçak Bitcoin (BTC) madenciliği faaliyetinin yürütüldüğünü ortaya çıkardı. Yerel bir haber İngilizce haber portalı olan Beijing News’in yakın tarihli haberine göre, kolluk kuvvetleri Çin’in kuzeyindeki Daqing şehrinde yasadışı bir madencilik operasyonu buldu. Bununla birlikte asıl ilginç olan madencilik operasyonu, çevredeki alanlarda iki mezar höyüğü gibi görünüyordu.

Kaçak Elektrikle Madencilik

Yapılan açıklamalara göre polis, yerel bir petrol firmasının kolluk kuvvetlerine açıklanamayan güç kayıpları yaşadıkları hakkında bilgi vermesinin ardından bölgeyi araştırmaya karar verdi. Polisler mezar höyüğü gibi görünen tepelerin yakınında bir giriş buldular ve sonrasında burada çalıntı elektrikle çalışan Bitcoin madencilik donanımları olduğunu ortaya çıkardılar.

Öte yandan yerel basında daha önce çıkan haberlere göre, aynı hafta başlarında kolluk kuvvetleri Heilongjiang eyaletinin aynı ilçesinde bir köpek kulübesi altında da 54 adet Bitcoin madenciliği donanımı buldu.

Çin ve Bitcoin Madenciliği

Kripto para birimi fiyatları yeniden artmaya başladığı için insanların kripto para birimi madenciliği yapma istekleri de arttı. Çünkü madencilikle bireysel olarak Bitcoin elde etmek her ne kadar artık karlı olmasa da hala bireyse madenciliği dahi karlı olan kripto para birimleri mevcut. Ancak bunu yasadışı yollardan yürütmek çeşitli sorunlara yol açabiliyor.

Bununla birlikte Çin’in Sichuan eyaletinin hükümeti kısa süre önce yerel firmaların kripto para madenciliği faaliyetlerini durdurmaları gerektiğini açıkladı. Bir Cambridge Üniversitesi araştırmasına göre, eyalet küresel Bitcoin hashrate’inin yaklaşık %10’undan sorumlu olduğu için bu çağrı özellikle dikkat çekiciydi.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.