Mevcut Kriz Döneminde Bitcoin İyi Performans Gösteriyor

İlayda Peker

Bundan üç hafta önce küresel piyasalarla beraber kripto para piyasasında adeta bir çöküş yaşandı ve Bitcoin fiyatı %40’lık bir düşüş yaşadı… Bu dönemde bazı analistler lider kripto para biriminin gerçek bir değere sahip olmadığını ifade ederken karşılığında bazı analistler de aslında Bitcoin’in hisse senedi ve altından çok daha güvenli bir liman olduğunu savunuyor.

Mevcut Kriz ve Bitcoin

Analist Willy Woo, son beş yılda S&P 500, altın ve Bitcoin’in performansını karşılaştıran bir grafik yayınladı. BTC’nin bu süre zarfında kayda değer fiyat artışı iyi bilinmesine rağmen, bu karşılaştırma kripto para biriminin son zamanlardaki değer düşüşünün bu zaman dilimi içinde çok daha az önemli olduğunu ortaya koyuyor.

Woo konuyla ilgili açıklamalarında şu ifadeleri kullanıyor:

Altın ve S & P 500’ün yanındaki daha büyük resimde BTC fiyatında %50’lik bir düşüşün nasıl göründüğünü görselleştirdim. Bitcoin, Büyük Buhran’dan bu yana gördüğümüz en büyük krizi aşıyor…Bu da güvenli sığınak mülklerinin ilk büyük sınavı.

Bunun yanında eleştirmenler, Bitcoin’e yakın zamanlarda yapılan yatırımların az karlı olduğunu ifade edebilir. Ancak son birkaç yıl boyunca Bitcoin’e yapılan tutarlı yatırımın akıllı bir hareket olduğu gerçeği devam ediyor. Daha da önemlisi Bitcoin’in son fiyat düşüşleri altın veya hisse senetlerinden daha fazla zarara sebep olmadı. Aslında ABD borsaları şimdi 2015 seviyelerine döndü, oysa Bitcoin katlanarak daha değerli hale geldi.

Kritptolar ve Riskler

Bitcoin eleştirmenleri tipik olarak kripto para biriminin sağlam bir desteğinin olmadığını ve değerini sadece yatırımcının ilgisiyle elde ettiğini iddia ediyorlar. Bu iddia sadece bir dereceye kadar doğru. Çünkü Bitcoin de faydası sayesinde değer kazanıyor. Blockchain mimarisi, BTC’nin merkezi aracılar olmadan dünyanın herhangi bir yerine gönderilmesini sağlıyor. Ayrıca yalnızca kriptografi ile son derece güvenli tutuluyor.

Dolayısıyla Bitcoin’in riskli olduğu ya da değerinin sıfırlanacağı söylentileri çok da doğruyu yansıtmıyor.

Kaynak: BitcoinistTotal
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Bitcoin’e Nasıl Yatırım Yapılır?

Sonraki Haber

ABD’li Politikacı: “Bitcoin Bir Değer Deposu”

İlgili Haberler