Meta, OpenAI’a Rakip Yeni Bir Yapay Zeka Modeli Geliştiriyor

Bitcoin Haber

Facebook’un ana şirketi Meta, yeni bir yapay zeka modeli üzerinde çalışıyor. Amaç, OpenAI’ın en güçlü sistemine rakip bir model oluşturmak. OpenAI tarafından piyasaya sürülen yapay zeka sohbet robotu ChatGPT, kısa sürede yüksek kullanıcı sayısına ulaştı. Bu durum, yapay zeka teknolojilerine olan ilgiyi artırdı.

Kurumsal şirketler, yapay zeka projelerine büyük yatırımlar yapmaya başladı. Teknoloji devleri Microsoft ve Meta’nın da yapay zeka projeleri geliştirdiği söyleniyor. Meta’nın yeni yapay zeka modelinin OpenAI’a rakip olacak nitelikte olması hedefleniyor.

The Wall Street Journal’ın haberine göre Meta, yeni yapay zeka modelini açık kaynaklı olarak geliştirmeyi planlıyor. Bu durum, diğer şirketlerin yapay zeka araçları oluşturmasına olanak sağlayacak. Meta’nın bu projeye yönelik planları arasında, Nvidia’nın H100 yarı iletken çiplerinden daha fazla satın almak da bulunuyor.

Meta’nın yeni yapay zeka modelinin eğitiminin 2024’ün başlarında başlaması ve gelecek yıl piyasaya sürülmeye hazır olması bekleniyor. Bu modelin, Google’ın yeni dil modeli Gemini’den sonra piyasaya sürülmesi muhtemel. Microsoft da, Meta’nın yeni modelini kendi altyapısı üzerinde eğitmeyi planlıyor.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Animoca Brands, Mocaverse Projesi İçin 20 Milyon Dolarlık Yatırım Topladı

Sonraki Haber

Arbitrum (ARB) Coin Neden Düşüyor? Yatırım Yapılmalı mı?

İlgili Haberler