Merkezsiz Kripto Para Borsası Counos

Bitcoin Haber

Merkeziyetsiz kripto para borsası Counos, kullanıcıların güvenli ve özgür bir şekilde kripto para birimi alışverişi yapabilmesini sağlayan topluluk tabanlı ve eşler arası bir platformdur. Kullanıcılar DEX yani merkeziyetsiz borsa hizmetlerini kullanarak sahip oldukları kripto paraları başka kripto paralar veya itibari paralar ile değiştirebilirler. Counos DEX, Estonya’ya (Avrupa Birliği) kayıtlı Counos OÜ şirketi tarafından işletilmektedir ve işletme için gerekli bütün lisanslarla izinlere sahiptir:

Counos DEX bünyesinde kripto para – kripto para alım satımı için herhangi bir KYC prosedürünü yerine getirmenize yani kimlik doğrulaması yapmanıza gerek yok. Buna rağmen eğer itibari para ile işlem yapacaksanız KYC yapmak zorundasınız. KYC için ise telefon numarası, bireysel adres veya şirket adresi, banka bilgisi, kimlik veya kimlik yerine geçen belge gibi evrakların beyan edilmesi gerekiyor.

Blockchain teknolojisini uygulayan ve kripto para birimlerini kullanan Counos Decentralized Exchange, her bir kullanıcının veya şirketin bir borsa gibi hizmet verebilmesini sağlayan bir ortam yarattı. Bu da kullanıcıların herhangi bir ticari işlemi, alım satımı, para transferini veya itibari paralar karşılığında kripto para alım satımını herhangi bir aracı veya kötüye kullanma riski olmadan tamamlayabilmelerini sağlıyor.

Counos Dex kripto para borsası kullanıcılara güvenli bir alım satım tecrübesi sunmak için aşağıda belirtilen özelliklere sahiptir:

İlk olarak, Counos Decentralized Exchange Avrupa Birliği sınırlı içerisine kayıtlı olup gerekli bütün izinlere ve lisanslara sahiptir.

İkinci olarak ise kullanıcıların varlıkları borsaya veya bireylere emanet edilmiyor. Bunun yerine depolama çözümü için MultiSig yani çoklu imza teknolojisi kullanılarak üç aşamalı bir güvenlik prosedürü uygulanıyor. Söz konusu prosedürde kullanıcıların varlıklarının depolandığı cüzdana erişim için gerekli olan imzaların biri alıcıda, biri satıcıda ve diğeri de bağımsız depolama firmasında bulunuyor. İlgili cüzdana erişmek için ise en az iki özel anahtarın girilmesi gerekiyor ve bu da borsanın veya üçüncü bir partinin tek başına varlıklara erişememesini garanti altına alıyor.

Peki MultiSig özelliğine sahip cüzdanlar tam olarak nasıl çalışıyor ve bunların ne gibi avantajları var?

MultiSig cüzdan teknolojisi insanların ve özellikle birbirlerini tanımayan insanların eşler arası alım satım yapabilmesini mümkün hale getiriyor. Akıllı kontratların da devreye girdiği bu sistemde en az iki özel anahtarın girilmesi ve işlemin bu şekilde tamamlanması gerekiyor. Bu da kullanıcılar için oldukça güvenli bir ortam oluşturuyor.

Peki Borsanın internet sitesinde alım satım yapma işlemi nasıl gerçekleştiriliyor?

Borsa sizin alış veya satış yapmak istediğiniz kripto parayı ya da itibari parayı öğrendikten sonra sizin için en doğru piyasayı tespit ediyor. Sahip olduğunuz kripto parayı veya itibari parayı ilgili MultiSig cüzdanına göndermeniz isteniyor ve varlıklar burada alıcının da kendi görevini tamamlamasından sonra aktarılıyor. Alıcının ödeme yapıp makbuz örneğini sisteme yüklemesinden sonra işlem tamamlanıyor ve kullanıcının makbuzu yüklemek için 10 saat gibi bir süresi bulunuyor.

Yukarıdaki işlem kripto para – itibari para alış veya satışı için geçerli. Eğer sadece kripto paralar arası işlem yapılacaksa bunun için KYC gerekliliklerinin yerine getirilmesi gerekmiyor ve alıcı ile satıcının MultiSig cüzdanına kripto para yatırması için 45 saat gibi bir süresi bulunuyor.

Counos Decentralised Exchange kullanıcıların hangi coğrafi bölgede veya ne gibi yasal kısıtlamalar altında olurlarsa olsunlar alım satım yapabilmelerini sağlıyor. Counos DEX’in hedefi ise her bir kişinin dünyanın neresinde olursa olsun kripto para alım satımı yapabilmesini veya finansal işlem gerçekleştirebilmesini sağlamaktır.

Counos DEX platformu hakkında daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Sorumluluk Reddi: Bu makale bir basın bültenidir. Bitcoinhaber, yukarıda yer alan bilgilerden ve basın bülteninde adı geçen herhangi bir ürün ya da hizmetle ilgili hasar ya da kayıplardan sorumlu değildir. Bitcoinhaber, basın bülteninde adı geçen şirketle ilgili okuyucuların kendi araştırmalarını özenle yapmalarını önermektedir.Total
4
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Ripple Yorumları: XRP/USD Teknik Analizi 4/05/2020

Sonraki Haber

Max Keiser: Warren Buffett Bitcoin Konusunda Haksız Çıktı

İlgili Haberler